Negocjacje wynagrodzenia: jak robić to dobrze?
Wysoka pensja to bez wątpienia jeden z ważniejszych czynników motywujących do pracy. Satysfakcjonujące zarobki podnoszą komfort życia, dają więcej możliwości i – czy chcemy to przyznać, czy nie – po części dają szczęście. W końcu pracujemy po to, żeby żyć, a nie żyjemy po to, żeby pracować! Nie ulega jednak wątpliwości, że negocjacje wynagrodzenia nie należą do najłatwiejszych – i dla pracowników z wieloletnim doświadczeniem, i dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową. Jak robić to dobrze? Dziś o tym, jak rozmawiać o podwyżce.
Spis treści:
Dlaczego boimy się rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą?
Czy wiesz, że ponad połowa kandydatów nie negocjuje wyższej stawki? Dla zdecydowanej większości rozmowa o pieniądzach jest zbyt krępująca. Potencjalni pracownicy obawiają się, że pracodawca wybierze innego kandydata lub zostaną odebrani jako zbyt zachłanni.
Pieniądze to nie jako temat tabu na polskim rynku – czego winni w dużej mierze są pracodawcy, którzy nie podają widełek wynagrodzenia w ogłoszeniach. Często też w pierwszym etapie rekrutacji nie informują kandydatów o przyszłych zarobkach. Jak ci mają zatem nie bać się negocjować warunków przed podpisaniem umowy?
Podobnie jest w przypadku zatrudnionych pracowników, starających się o awans lub podwyżkę. Według raportu Pracuj.pl niespełna 15% pracujących Polaków uważa, że negocjacje to prosta sprawa, bo dobry pracownik zasługuje na lepsze zarobki.
Gdzie leży problem? Nikt nie uczy nas, jak rozmawiać o pieniądzach. Wiele osób nie zna technik negocjacji, które znacznie ułatwiają sprawę. Obawiajmy się, że podejmując temat wyższego wynagrodzenia, negatywnie wpłynie na naszą przyszłość. W rzeczywistości jednak nie mamy nic do stracenia. O wyższej pensji warto rozmawiać, bo – wbrew pozorom – możemy dużo zyskać!
Dlaczego warto zainicjować rozmowę o podwyżce?
Badania pokazują, że większość podwyżek to te, które pracodawca sam zaproponował. Według portalu Pracuj.pl tylko 1/5 pracowników samodzielnie ubiega się o większe wynagrodzenie. To niezbyt dobrze. Negocjacje wynagrodzenia to dobry sposób na to, by pokazać swoją wartość. Podejmując temat podwyżki, udowodnisz, że myślisz strategicznie i potrafisz przejmować inicjatywę. To może pomóc Ci w Twojej dalszej karierze.
Podwyżka to niemały powód do radości. Wyższa pensja to więcej pieniędzy na bieżące potrzeby, atrakcje i inne wydatki.
Jeśli negocjacje wynagrodzenia zakończą się sukcesem, odczujesz satysfakcję. Ponadto będziesz bardziej zadowolony z pracy, co bez wątpienia przełoży się na Twoje wyniki. To sytuacja win-win, w której zyskujesz i Ty, i Twój przyszły lub obecny pracodawca – Ty jesteś szczęśliwszy, a pracodawca może liczyć na Twoje większe zaangażowanie w obowiązki zawodowe.
Niezależnie od tego, czy chcesz porozmawiać o podwyżce z szefem w obecnej pracy, czy starasz się o kompletnie nową posadę w innej firmie, musisz odpowiednio przygotować się do rozmowy o wynagrodzeniu.
Negocjacje wynagrodzenia krok po kroku – najpierw zbadaj rynek
Zanim zaczniesz negocjacje, zrób porządne badanie rynku. Dowiesz się, ile zarabiają osób na danym stanowisku, o podobnym doświadczeniu do Twojego. Pamiętaj, że wynagrodzenie może różnić się w zależności od regionu.
Informacji możesz poszukać na dedykowanych stronach (np. wynagrodzenia.pl) i w mediach społecznościowych (na odpowiednich grupach). Ponadto warto zrobić research wśród znajomych, zwłaszcza rekruterów i osób z branży.
Przygotuj listę swoich mocnych stron
Swoją prośbę musisz odpowiednio uzasadnić, wykorzystując merytoryczne argumenty biznesowe. Lepiej nie powoływać się na rosnące koszty życia, a na swoje konkretne osiągnięcia czy kompetencje, które mogą być wartościowe dla firmy.
Zanim zaczniesz negocjacje, przygotuj listę swoich kluczowych umiejętności, ukończonych kursów i zdobytych certyfikatów, sukcesów w dotychczasowej pracy – np. zdobycie nagrody branżowej, rekord sprzedażowy, tytuł pracownika miesiąca itd. Efektywność Twoich działań będzie kluczowym argumentem!
Wybierz odpowiedni moment
Jeśli starasz się o nową pracę, pamiętaj, żeby nie poruszać kwestii wynagrodzenia od razu po rozpoczęciu spotkania rekrutacyjnego. Wysłuchaj, co ma do powiedzenia rekruter, odpowiedz na zadane pytania. Kwestię wynagrodzenia zostaw na koniec.
Skuteczne techniki negocjacji, czyli jak rozmawiać o pieniądzach, żeby odnieść sukces
Podczas negocjacji wynagrodzenia możesz wykorzystać jedną ze sprawdzonych technik. Wśród nich wymienimy:
- technikę efektu pierwszego wrażenia – opiera się na założeniu, że o sukcesie lub porażce rozmowy decydują pierwsze minuty spotkania, pierwsze słowa itd., dlatego warto się na nich skupić,
- technika prezentacji samego siebie – polega na eksponowaniu zalet pracownika, jednak bez arogancji i nadmiernej pewności siebie.
O czym pamiętać?
Zamiast konkretnymi kwotami operuj widełkami, wyższymi o 15-20% od Twojego obecnego lub zaproponowanego przez rekrutera wynagrodzenia. Pamiętaj jednak, żeby widełki nie były zbyt szerokie. Otwarcie wyceń swoją pracę.
Pamiętaj o wiarygodności. Potwierdź swoje wymagania konkretnymi argumentami – przedstaw wyniki czy osiągnięte sukcesy.
Koniecznie zorientuj się także, że rozmawiacie o zarobkach netto czy brutto.
Negocjuj nie tylko wynagrodzenie
Pamiętaj, że wynagrodzenie to tylko jedna z wielu kwestii, o których możesz dyskutować z pracodawcą. Możesz także walczyć o prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla siebie i rodziny, kartę Multisport, dodatkowy urlop, inną formę umowy, budżet na szkolenia, dofinansowanie transportu do pracy czy system kafeteryjny.
Umiejętne i, co najważniejsze, efektywne negocjowanie wynagrodzenia to sztuka! Wymaga znajomości technik negocjacji, wiedzy na temat danej branży i obowiązujących w niej stawek, a także określenia własnych oczekiwań. Do sprawy warto podejść w sposób merytoryczny i w pełni profesjonalny. Mówić wprost, unikać krytykowania i być życzliwym! To zwiększa szanse na negocjacyjny sukces!