Efektywność pracy zdalnej – 10 sprawdzonych sposobów na osiągnięcie sukcesu

home office

Czy praca zdalna i efektywność idą w parze? Okazuje się, że niekoniecznie. Z badań przeprowadzonych w USA wynika, że praca w pełni zdalna wiąże się ze zdecydowanie niższą produktywnością niż praca w biurze. Spadek wydajności sięga nawet 20% (dane WFH Research, Stanford Institute for Economic Policy Research). Na szczęście istnieje wiele sposobów, które pomagają zwiększyć efektywność pracy zdalnej. W dzisiejszym artykule przedstawiamy 10 najskuteczniejszych!

O pracy zdalnej głośno zrobiło się w czasie pandemii, która zmusiła nas do pozostania w domach. Choć pandemiczne czasy już za nami, to wykonywanie obowiązków zawodowych w domu wciąż cieszy się dużą popularnością. Według danych Pracuj.pl na początku 2023 roku aż 28% osób wykonywało swoją pracę zdalnie lub hybrydowo. Praca zdalna może bowiem się opłacać. Dlaczego?

Spis treści:

  1. Praca zdalna się opłaca – korzyści home office
    2. Jak zwiększyć efektywność pracowników zdalnych – 4 rady dla przełożonych 
    3. Lepsza efektywność w pracy zdalnej – 6 wskazówek dla pracowników 

Praca zdalna się opłaca – korzyści home office

Praca zdalna to korzyści zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika. Dla firmy to przede wszystkim możliwość redukcji kosztów związanych z utrzymywaniem stacjonarnego miejsca pracy. To oszczędności nie tylko na mediach, ale często na wynajmie biura. Dla pracowników to przede wszystkim oszczędność czasu związana z brakiem konieczności codziennego dojeżdżania do biura. To także większy komfort, pewna niezależność i zwiększone poczucie wolności. Pracę w domu można bowiem pogodzić z opieką nad dziećmi czy innymi obowiązkami. 

Niestety owa możliwość połączenia pracy z obowiązkami domowymi oraz mnogość rozpraszaczy w przestrzeni domowej mogą negatywnie wpływać na efektywność działań pracowników zdalnych. Problemem mogą być również brak konkretnych zasad dotyczących wykonywania pracy zdalnej, czy też brak odpowiednich narzędzi do pracy. 

Do utrzymania najwyższej efektywności pracowników zdalnych niezbędne jest zaangażowanie obu stron – pracodawcy, menedżerów i liderów, a także samych pracowników. 

Jak zwiększyć efektywność pracowników zdalnych – 4 rady dla przełożonych

Pracodawca przede wszystkim powinien zadbać o dobre wyposażenie pracownika. Absolutnym must have jest sprawny komputer lub laptop oraz dobre i szybkie łącze internetowe. Czasem przydaje się też telefon służbowy. Dodatkowo warto wyposażyć pracownika w ergonomiczne krzesło i biurko. Praca w komfortowych warunkach bez wątpienia będzie przyjemniejsza, a dzięki temu – bardziej produktywna! 

Ważnym elementem, wpływającym na efektywność pracy zdalnej, jest dobra organizacja czasu pracy. Pracownik, żeby działać wydajnie, musi wiedzieć, co ma robić. Często to właśnie po stronie pracodawcy/przełożonego leży delegowanie zadań. Jasno określony plan pracy oraz cele to klucz do sukcesu. 

Nie mniej ważne są ogólne zasady wykonywania obowiązków zawodowych. Duże znaczenie ma określenie czasu pracy, przerw oraz możliwych form elastyczności, która pozwoli pogodzić obowiązki zawodowe z domowymi. 

Przełożony powinien zadbać również o konkretny system komunikacji. Należy szczegółowo określić oczekiwania dotyczące formy kontaktu i responsywności – w jaki sposób można skontaktować się z przełożonym, jak przełożony będzie kontaktować się z pracownikiem, w jakiś godzinach pracownik powinien być dostępny. Obok kontaktów służbowych niezwykle ważne jest utrzymywanie relacji towarzyskich. Pracownicy zdalnej często mogą odczuwać izolację i wykluczenie, co może prowadzić do pogorszenia samopoczucia, wypalenia zawodowego i spadku efektywności pracy. W pracy zdalnej ważną rolę odgrywa integracja, która wspiera budowanie koleżeńskich relacji w firmie i w ten sposób pomaga utrzymać produktywność pracowników na wysokim poziomie. 

home office

Lepsza efektywność w pracy zdalnej – 6 wskazówek dla pracowników 

A co może zrobić pracownik, żeby zachować najwyższą efektywność w pracy zdalnej? Pierwszym krokiem powinno być stworzenie cichego, komfortowego i dobrze oświetlonego miejsca do pracy, wyposażonego we wszystkie niezbędne sprzęty i akcesoria – a w tym w wygodne, ergonomiczne krzesło (o czym wspomnieliśmy już wcześniej). Jeśli nie ma możliwości zagospodarowania oddzielnego pokoju na biuro, warto wydzielić część jednego z pomieszczeń na przestrzeń biurową, przy czym najlepiej wybrać to, w którym jest najciszej w ciągu dnia. 

Aby działać efektywnie, niezbędne jest pełne skupienie. W przestrzeni domowej łatwiej o rozkojarzenie i uleganie bodźcom płynącym z otoczenia. Dźwięk telewizora czy wygłupy dzieci skutecznie utrudniają zachowanie stuprocentowej produktywności. Warto ustalić zasady z domownikami – wyznaczyć godziny, w których pracownik jest niedostępny oraz przerwy, podczas których może zająć się sprawami rodzinnymi. 

Pracownik na home office powinien świadomie unikać rozpraszaczy – a zwłaszcza smartfona! „5-minutowe” przeglądanie mediów społecznościowych często kończy się… godzinną przerwą w pracy. Warto skrupulatnie pilnować harmonogramu pracy. Nagrodą za samodyscyplinę będzie najwyższą efektywność działań, która przełoży się na znaczną oszczędność czasu. 

W pracy zdalnej warto wykorzystywać dedykowane narzędzia (dostępne online czy w formie aplikacji na smartfony), które umożliwiają tworzenie szczegółowego harmonogramu.

W harmonogramie nie może zabraknąć przerw. Udowodniono bowiem, że regularne, krótkie przerwy sprzyjają produktywności w pracy. Nawet 5 czy 10 minut odpoczynku od obowiązków zawodowych pozwala naładować baterie. Regularne przerwy to sposób na to, by z nową energią i świeżą głową zacząć każdy kolejny etap pracy. 

Ostatnie, jednak nie mniej ważne, jest dbanie o swój komfort psychiczny i zdrowie fizyczne. Zdrowa, dobrze zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu, utrzymywanie relacji społecznych, rozwijanie pasji i utrzymywanie balansu między pracą a życiem codziennym to klucz do tego, by z pozytywnym nastawieniem wkraczać w każdy dzień, zachować motywację i tryskać energią! Nie ulega żadnej wątpliwości, że zrelaksowany i szczęśliwy pracownik pracuje wydajniej i osiąga lepsze efekty! 

Praca zdalna może być efektywna. Grunt to odpowiednio się do niej przygotować i przestrzegać kilku ważnych zasad. Komfortowe warunki pracy, unikanie rozpraszaczy, sprawny system komunikacji na linii pracownik-firma i konkretny harmonogram pracy to tylko kilka z nich. 

praca zdalna

Zobacz także: https://eduexpress.pl/jakie-jezyki-warto-znac/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *