Jakie języki warto znać, żeby dostać dobrą pracę i zarabiać niemałe pieniądze?

Jakie języki warto znać, żeby dostać dobrą pracę i zarabiać niemałe pieniądze?

Wielojęzyczność to niewątpliwy atut na rynku pracy. Znajomość języków obcych ułatwia zdobycie dobrze płatnej, perspektywicznej pracy i otwiera drogę do międzynarodowej kariery. Język angielski to absolutny must have. A jakich innych języków warto się uczyć? Jeśli chcesz rozwinąć skrzydła na rynku pracy, ten artykuł jest dla Ciebie! Przedstawiamy, jakie języki warto znać, żeby dostać świetną pracę i satysfakcjonującą wypłatę.

Spis treści:

  1. Nauka języków obcych to dobra inwestycja we własny rozwój 
  2. Branże, w których znajomość języka obcego ma największe znaczenie
  3. Angielski to must have 
  4. Inne języki, które warto znać 
  5. Jak skutecznie uczyć się języków?

Nauka języków obcych to dobra inwestycja we własny rozwój 

Posługiwanie się wyłącznie językiem ojczystym to zdecydowanie za mało na dzisiejszym rynku pracy. Pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę na wielojęzyczność pracowników. Nie inwestując w naukę języków obcych, zamykasz drzwi do spektakularnej kariery zawodowej, która może zagwarantować Ci nie tylko świetne doświadczenia, nieszablonowe wyzwania i prestiż w skali międzynarodowej, ale także nieprzeciętne zarobki, dzięki którym będziesz mógł rozwijać się na wielu innych płaszczyznach i, co ważne, żyć na wysokim poziomie.

Znajomość języków obcych otwiera wiele drzwi na ścieżce zawodowej. To przede wszystkim szansa na to, by zdobyć bardziej perspektywiczną i prestiżową pracę, często w międzynarodowej firmie, i zarabiać więcej. 

Warto pamiętać, że wielojęzyczność doceniania jest nie tylko na międzynarodowym rynku pracy, ale także na naszym rodzimym, polskim. Dziś, w czasach globalizacji i otwartych granic, coraz więcej polskich przedsiębiorstw współpracuje z zagranicznymi partnerami, kontrahentami i dostawcami. Polskę odwiedza też wielu obcokrajowców. Znajomość języków obcych jest kluczowa. Umiejętność posługiwania się językiem obcym daje większe możliwości rozwoju na polskim rynku. 

Znajomość języków obcych umożliwia pracę w najróżniejszych zakątkach świata. Dzięki niej można spróbować tzw. workation, czyli modelu, który łączy podróżowanie z pracą zdalną. 

Branże, w których znajomość języka obcego ma największe znaczenie

Według danych Pracuj.pl nawet co trzecie ogłoszenie rekrutacyjne zawiera wymóg co najmniej podstawowej znajomości języka angielskiego. To tylko potwierdza, jak duże znaczenie ma wielojęzyczność na dzisiejszym rynku pracy. Są jednak branże, w których umiejętność posługiwania się językiem obcym to niemal obowiązek. Wśród nich wymienimy przede wszystkim branżę IT, SSC/BPO, czyli wszelkie usługi outsourcingowe, turystykę, sprzedaż oraz HR. Znajomość języków obcych przydaje się też w marketingu, logistyce czy e-commerce. 

dobrze znać języki obce

Angielski to must have 

Według raportu Pracuj.pl aż 88% pracujących Polaków deklaruje znajomość języka angielskiego, z czego 60% na poziomie przynajmniej średnio zaawansowanym. Znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym to absolutny must have na dzisiejszym, wielokulturowym rynku pracy. Angielski to język globalny, używany w wielu zakątkach świata. Według statystyk posługuje się nim aż 1,6 mld osób. Używa się go w większości światowych korporacji. 

Inne języki, które warto znać 

A co poza angielskim? Bez wątpienia prym wiodą języki europejskie. Na rynku pracy przede wszystkim znajdziemy mnóstwo ofert z językiem niemieckim. Wiele polskich przedsiębiorstw od lat rozwija bowiem współpracę biznesowe nie tylko z Niemcami, ale też ze Szwajcarią czy Austrią – stąd tak duże zapotrzebowanie na znajomość niemieckiego. 

Trzecim popularnym językiem na rynku pracy jest francuski, pożądany nie tylko przez francuskie i międzynarodowe przedsiębiorstwa, ale także instytucje związane z administracją Unii Europejskiej. Równie popularne są języki hiszpański, który używany jest nie tylko w Hiszpanii, ale i w krajach Ameryki Środkowej i Południowej, i włoski. W ostatnich latach znacznie wzrosła też liczba ofert z językiem holenderskim, szwedzkim, portugalskim i norweskim. 

Warto uczyć się także norweskiego, niderlandzkiego i szwedzkiego.

Jak skutecznie uczyć się języków?

Przede wszystkim sumiennie i z pełnym zaangażowaniem! Dobrym pomysłem jest udział w kursie językowym, organizowanym przez specjalistyczną placówkę edukacyjną. Wiele firm oferuje możliwość skorzystania z lekcji języka biznesowego, co jest niezwykle pomocne na rynku zawodowym. 

Innym rozwiązaniem są lekcje indywidualne z tzw. native speakerem, czyli osobą, dla której dany język jest językiem ojczystym. Lekcje z native speakerem to dobry wybór dla tych, którzy opanowali sztukę władani danym językiem obcym chociaż w niewielkim stopniu.

Języków można też uczyć się na własną rękę. W internecie dostępnych jest mnóstwo darmowych lub płatnych lekcji, poradników i innych materiałów do samodzielnej nauki. Wiedzy można także szukać w klasycznych podręcznikach i książkach. Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się też dedykowane aplikacje, które w prosty i przejrzysty sposób tłumaczą zagadnienia językowe i przedstawiają przydatne słownictwo. 

Aby opanować sztukę władania obcym językiem do perfekcji, warto oglądać zagraniczne filmy i kanały telewizyjne, słuchać zagranicznych youtuberów i podcasterów, czytać książki i czasopisma. 

Inwestując w naukę języków obcych, inwestujesz w swój rozwój zawodowy! Wielojęzyczność zwiększa Twoje szanse na rynku pracy. To niewątpliwy atut, który wyróżnia spośród innych kandydatów i otwiera drzwi do wielkiej kariery – na rynku polskim i międzynarodowym. Ucz się języków obcych! 

jak skutecznie uczyć się języków?

Przeczytaj także: https://eduexpress.pl/rekrutacja-dla-przyszlosci-jak-agencje-rekrutacyjne-pomagaja-firmom-przewidywac-i-dostosowywac-sie-do-zmieniajacych-sie-potrzeb-rynku-pracy/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *