Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w języku obcym? Praktyczne porady
Trudno dziś o dobrą pracę bez znajomości języka angielskiego. Dwujęzyczność to ważna i pożądana umiejętność na współczesnym rynku pracy. Stres przed obcojęzyczną rekrutacją jest czymś naturalnym. Dlatego warto przygotować się do takiego spotkania. Czeka Cię, rozmowa kwalifikacyjna w języku obcym? Podpowiadamy, co możesz zrobić, żeby lepiej wypaść!
Spis treści:
- Dobre przygotowanie merytoryczne to podstawa
- Uniwersalne pytania, które mogą paść na rozmowie
- Przygotowanie na pytania behawioralne
- Powtórz słownictwo i zwroty
- Te zwroty mogą Ci się przydać
- Jak zrobić wrażenie na rozmówcy?
- Próba z lektorem języka obcego – sprawdź swoje umiejętności językowe w praktyce
- Nie stresuj się na zapas
Dobre przygotowanie merytoryczne to podstawa
Bez względu na to, czy rozmowa w całości odbędzie się języku obcym, czy będzie to tylko krótka pogawędka mająca na celu weryfikację znajomości języka, przygotuj się do niej merytorycznie. Skrupulatnie przestudiuj wszystkie istotne informacje na temat firmy. Przeanalizuj swoje doświadczenie zawodowe. W szczególności skup się na stanowiskach i obszarach działalności zbliżonych do pracy, do której aplikujesz. Pomyśl, jak przekuć informacje na temat Twojego doświadczenia w mocne argumenty, które pomogą Ci zdobyć wymarzoną pracę. Ponadto przygotuj sobie odpowiedzi na podstawowe pytania rekrutacyjne, np. „dlaczego chce Pan/Pani dołączyć do zespołu”.
Uniwersalne pytania, które mogą paść na rozmowie
Poza oczywistym pytaniem o doświadczenie zawodowe rekruter może zapytać Cię:
- Jak dowiedziałeś/aś się o ofercie pracy?
- Dlaczego zaaplikowałeś/aś na to stanowisko? / Dlaczego chcesz pracować w firmie? / Dlaczego chcesz dołączyć do zespołu?
- Jakie są Twoje mocne i słabe strony?
- Jak radzisz sobie z presją czasu? / jak radzisz sobie w sytuacjach stresowych?
- W jaki sposób podejmujesz decyzje?
- Jak organizujesz swoją pracę? / Jak zarządzasz czasem?
- Jakie wyzwanie w Twojej dotychczasowej karierze zawodowej było najtrudniejsze? Jak sobie z nim poradziłeś/aś?
Przygotowanie na pytania behawioralne
Nie zapominaj również o przygotowaniach do odpowiedzi na pytania behawioralne. Takie pytania są równie istotne, gdyż pozwalają rekruterowi ocenić, jak w praktyce poradzisz sobie w konkretnych sytuacjach zawodowych. Oto przykłady pytań, na które warto mieć gotowe odpowiedzi:
- Opowiedz mi o sytuacji, w której musiałeś/łaś rozwiązać konflikt w zespole pracy. Jak sobie z tym poradziłeś/poradziłaś?
- Opisz mi projekt, który prowadziłeś/łaś, gdzie musiałeś/łaś zarządzać wieloma zadaniami jednocześnie. Jak sobie poradziłeś/poradziłaś z organizacją pracy?
- Podaj mi przykład sytuacji, w której popełniłeś/łaś błąd w pracy. Jak zareagowałeś/zareagowałaś na ten błąd i jak próbujesz unikać podobnych sytuacji w przyszłości?
- Opowiedz mi o sytuacji, w której musiałeś/łaś działać pod presją czasu. Jak sobie poradziłeś/poradziłaś, utrzymując równowagę między jakością pracy a szybkością wykonania zadania?
- W jaki sposób radzisz sobie z sytuacjami, w których musisz współpracować z osobą, która ma zupełnie odmienny sposób myślenia lub podejścia do pracy?
Odpowiadając na tego typu pytania, skup się na konkretnych przykładach z przeszłości, które najlepiej ilustrują Twoje umiejętności i sposób postępowania. Staraj się być szczery i konkretny, a jednocześnie pokazać, co się nauczyłeś/łaś z danej sytuacji.
Powtórz słownictwo i zwroty
Jeśli nie posługujesz się językiem obcym na co dzień (np. w pracy), z pewnością masz sporo do nadrobienia. Koniecznie przypomnij sobie podstawowe zwroty, użyteczne podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Obejrzyj kilka obcojęzycznych nagrań, posłuchaj podcastów z zainscenizowanymi rozmowami rekrutacyjnymi, przeczytaj parę artykułów w prasie.
Koniecznie powtórz branżowe słownictwo, dzięki któremu wypadniesz profesjonalnie i potwierdzasz swoje wysokie umiejętności językowe.
Co ważne, nie ucz się formułek na pamięć, a staraj się improwizować. W ten sposób dodasz swojej wypowiedzi naturalności. Rekruter odbierze Cię jako osobę pewną siebie, która z łatwością posługuje się językiem obcym. To z pewnością zwiększy Twoje szanse na zatrudnienie.
Co ciekawe, sztuka improwizacji jest niezwykle pomocna, kiedy zapomnisz konkretnego słowa lub wyrażenia. W takim przypisu improwizacja polega na wytłumaczeniu tego, co chcesz powiedzieć, nieco naokoło, przy zachowaniu profesjonalnego tonu wypowiedzi. Improwizację możesz ćwiczyć nawet na sucho, mówiąc do siebie przed lustrem.
Te zwroty mogą Ci się przydać
Wspomnieliśmy, że różnorodny i płynny sposób wypowiedzi sprawi, że w oczach rekrutera wypadniesz profesjonalnie. Jakie zwroty warto powtórzyć?
- Dziękuję za zaproszenie na spotkanie.
- Mam doświadczenie w…
- Pracowałem/am dla kilku firm, a w tym…
- Mam udokumentowane osiągnięcia w…
- Byłem/am odpowiedzialny/a za…
- Koordynowałem/am projekt…
- Ukończyłem/am kurs…
- Dobrze radzę sobie z presją czasu.
- Dziękuję za spotkanie.
Jak zrobić wrażenie na rozmówcy?
Słownictwo branżowe to nie wszystko. Aby pokazać swoje wysokie umiejętności językowe, stosuj różnorodne i wyszukane słownictwo. W ten sposób podkreślisz bogactwo i swobodę wypowiedzi. Pamiętaj przy tym o naturalności. Nie wtrącaj skomplikowanych wyrażeń na siłę. Płynnie przechodź między wątkami i zachowaj swobodę wypowiedzi.
Podobnie jak w przypadku klasycznej rozmowy kwalifikacyjnej w ojczystym języku uważnie słuchaj rozmówcy, używaj zwrotów odwołujących się do jego wypowiedzi i zachowuj się w pełni profesjonalnie.
Próba z lektorem języka obcego- sprawdź swoje umiejętności językowe w praktyce
Praktyka czyni mistrza! Symulacja rozmowy kwalifikacyjnej z lektorem języka obcego lub z native speakerem to dobre rozwiązanie dla kandydatów na każdym poziomie językowym. Postaraj się znaleźć specjalistę od języka biznesowego, który udzieli Ci cennych wskazówek lingwistycznych.
Próbna rozmowa kwalifikacyjna w obcym języku pomoże Ci przełamać barierę językową i doda Ci pewności przed spotkaniem z rekruterem.
Nie stresuj się na zapas
Wizja rozmowy kwalifikacyjnej w języku obcym może być stresująca. Jednak postaraj się zachować spokój. Dobre przygotowanie do spotkania nieco ukoi Twoje nerwy i doda Ci pewności siebie. Powtórz najważniejsze słownictwo branżowe, przećwicz odpowiedzi na podstawowe pytania rekrutacyjne i postaraj się opanować sztukę improwizacji. Jeśli masz taką możliwość, przeprowadź symulację rozmowy kwalifikacyjnej z native speakerem lub lektorem języka obcego. I pamiętaj o pozytywnym nastawieniu! Powodzenia!
Przeczytaj także: https://eduexpress.pl/zarzadzanie-stresem-w-wielojezycznym-srodowisku-pracy-praktyczne-wskazowki/