Błędy w CV, czyli jak szybko przekreślić swoje szanse na zatrudnienie

Błędy w CV

Masz wybitne doświadczenie zawodowe, ukończyłeś prestiżową uczelnię, zrobiłeś wiele branżowych kursów i idealnie wpisujesz się w wymagania na danym stanowisku, a mimo to nawet nie dostajesz zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Co mogło pójść nie tak? Problemem w takiej sytuacji zwykle jest nieprofesjonalne Curriculum vitae. CV jest Twoją wizytówką zawodową i formą pierwszego kontaktu z potencjalnym pracodawcą. To element, który w dużej mierze decyduje o tym, czy zostaniesz zakwalifikowany do kolejnego etapu rekrutacji. Jak wyróżnić się spośród dziesiątek, a czasem nawet setek kandydatów? Przedstawiamy najczęstsze błędy w CV, które mogą przekreślić szanse na zatrudnienie nawet najlepszego kandydata! Bo mimo że o zasadach pisania dokumentów aplikacyjnych mówi się dużo, to nieprawidłowości zdarzają się notorycznie!

Spis treści:

  1. CV to Twoja wizytówka
  2. Za dużo informacji
  3. Chaos w Curriculum vitae = chaos w życiu
  4. Brak konkretów – błąd w CV, który utrudnia decyzję o zatrudnieniu
  5. Kłamstwo ma krótkie nogi
  6. Zdjęcie z wakacji czy selfie to prawdziwe faux pas
  7. Kreatywność na siłę, czyli jak zniszczyć profesjonalne CV
  8. Językowe, ortograficzne i inne najczęstsze błędy w CV
  9. Inne najczęstsze błędy w CV, które skreślą Cię na starcie

CV to Twoja wizytówka

Każdy kandydat chciałby wypaść jak najlepiej w oczach potencjalnego pracodawcy. Dlaczego więc wielu z nich nie przykłada większej wagi do wyglądu swojego CV? Jego forma jest równie ważna co treść. Czasem bogate doświadczenie zawodowe czy świetny list motywacyjny nie wystarczą, żeby zdobyć świetną pracę. Nieprofesjonalnie sformatowane, pełne błędów czy wzbogacone o niepotrzebne elementy CV z pewnością nie spotka się z aprobatą rekrutera. Wręcz przeciwnie! Najprawdopodobniej od razu odrzuci taką aplikację.

Pamiętaj, że CV jest Twoją wizytówką i świadczy o Twoim profesjonalizmie i podejściu do potencjalnego zatrudnienia. Starannie przygotowany, schludny, merytoryczny, a przy tym wyróżniający się dokument tworzy Twój pozytywny wizerunek na rynku pracy. Przygotowanie estetycznego CV to pierwszy krok do tego, żeby wykształcić dobrą markę pracownika i z sukcesem znaleźć satysfakcjonujące zatrudnienie.

Za dużo informacji

Jednym z najczęstszych błędów w CV jest zbyt duża ilość informacji, które nie mają większego znaczenia w rekrutacji, a jedynie niepotrzebnie wypełniają miejsce. Nazwisko panieńskie czy stan cywilny nie stanowią żadnej wartości dla rekrutera. Każdy zbędny szczegół odwraca uwagę od tego, co tak naprawdę jest ważne.

Idealne CV zawiera wyłącznie te informacje, które są przydatne dla potencjalnego pracodawcy. Przede wszystkim należy skupić się na posiadanym doświadczeniu, umiejętnościach i kwalifikacjach, które mogą ułatwić wykonywanie pracy na konkretnym stanowisku. Sekcja „Wykształcenie” powinna być rozbudowana tylko wtedy, gdy kandydatowi brakuje doświadczenia. W innym wypadku warto zrezygnować z informacji o liceum czy technikum, a skupić się wyłącznie na ukończonych studiach.

Wszystkie informacje powinny zmieścić się na jednej, maksymalnie dwóch stronach formatu A4. Żadnemu rekruterowi nie będzie chciało się czytać życiorysu na 3-4 kartki – nawet jeśli zdaniem kandydata jest niezwykle interesujący. Przy konstruowaniu CV warto wykazać się umiarem i zdrowym rozsądkiem.

Chaos w Curriculum vitae = chaos w życiu

Nieuporządkowane i chaotyczne CV, w którym brakuje wyraźnej struktury, jest postrzegane jako nieprofesjonalne. Jeśli opis wykształcenia przeplata się z informacjami o doświadczeniu, brakuje marginesów i podziałów, trudno znaleźć interesujące informacje. W takiej sytuacji, nawet mimo bogatego doświadczenia i świetnych kwalifikacji, rekruter skreśla kandydata na starcie. Bo czy chaos w CV nie świadczy o chaosie w życiu? Coś w tym jest.

Jak powinno zatem wyglądać porządne CV? Obecne standardy przede wszystkim mówią o wyraźnym grupowaniu informacji. W dokumencie powinny pojawić się takie kategorie jak dane personalne, wykształcenie, doświadczenie, umiejętności i zainteresowania. Dodatkowo możesz zawrzeć krótką informację o profilu zawodowym czy spis ukończonych kursów, przydatnych na stanowisku, na które aplikujesz.

Koniecznie zadbaj o estetykę. Wykorzystaj maksymalnie 2 fonty, unikaj czcionek bez polskich znaków i zrezygnuj z wielu kolorów. Aby podkreślić wybrane informacje, użyj opcji pogrubienia.

Błędy w CV

Przeczytaj również: Feedback po rozmowie rekrutacyjnej, czyli jak prosić rekrutera o wiadomość zwrotną?

Brak konkretów – błąd w CV, który utrudnia decyzję o zatrudnieniu

Brak konkretnych dat rozpoczęcia czy zakończenia pracy, a także opisów zajmowanych stanowisk to duży błąd. Rekturer nie będzie poświęcać swojego cennego czasu na poszukiwanie odpowiedzi. Zamiast tego odrzuci aplikację, zabierając Ci szanse na zatrudnienie.

Osoba czytająca Twoje CV chce wiedzieć, czym dokładnie się zajmowałeś, co potrafisz i jak długo pracowałeś na konkretnych stanowiskach. Ułatw mu pracę, odpowiednio rozbudowując sekcję dotyczącą doświadczenia. W CV zawrzyj wszystkie istotne informacje.

Kłamstwo ma krótkie nogi

Z badań wynika, że niemal połowa kandydatów zamieszcza nieprawdziwe informacje w CV! Najpopularniejszym kłamstwem – i, co ciekawe, najłatwiejszym do zweryfikowania – jest poziom znajomości języków obcych. Wystarczy krótka rozmowa w deklarowanym języku, żeby z ocenić rzeczywiste umiejętności kandydata.

Wśród innych często pojawiających się kłamstw rekruterzy wymieniają wydłużanie czasu zatrudnienia, przypisywanie sobie sukcesów, czy też wyolbrzymiane osiągnięć zawodowych. Czasem zdarza się, że kandydaci zmieniają nazwy stanowisk, zamieszczają błędne informacje o awansie lub dołączają do CV referencje napisane przez znajomych. Kłamstwem jest także ukrywanie przerw w zatrudnieniu, spowodowanych urlopem macierzyńskim czy okresem dłuższego poszukiwania nowej pracy. Warto pamiętać każdy doświadczony rekruter potrafi szybko sprawdzić, czy dane przedstawione przez osobę aplikującą są zgodne z prawdą.

Zdjęcie z wakacji czy selfie to prawdziwe faux pas

Spór o to, czy warto dodawać zdjęcie do CV, trwa od dłuższego czasu. Jedno jest pewne: nieprawidłowe zdjęcie może całkowicie przekreślić Twoje szanse na zatrudnienie.

Karygodnym błędem jest dodanie do Curriculum vitae selfie z wakacji, imprezy czy tego wykonanego w lustrze. Takie zdjęcia mogą urozmaicić feed w mediach społecznościowych, jednak w CV wyglądają nieprofesjonalnie i źle świadczą o kandydacie. Nieodpowiedni jest również wybór zdjęć nieostrych czy nieaktualnych.

Fotografia w dokumencie aplikacyjnym powinna być dopasowana do stanowiska. Nie musi być bardzo elegancka i poważna. Najlepszym wyborem będzie to zdjęcie, na którym wyglądasz na osobę otwartą i sympatyczną. Możesz się delikatnie uśmiechać. Tło powinno być jasne i jednolite. Pamiętaj też o odpowiednim, biznesowym stroju.

Kreatywność na siłę, czyli jak zniszczyć profesjonalne CV

Wiele osób uważa, że dobre CV jest kreatywne i nietypowe. Według nich taki dokument ułatwia znalezienie pracy. Rekruter dostaje bowiem dziesiątki CV każdego dnia, dlatego osoba, która chce wyróżnić się na tle konkurencji, musi zadbać o kreatywną stronę swojego CV.

W rzeczywistości jednak najlepsze, a przede wszystkim skuteczne, dokumenty to te, które są przejrzyste, w ciekawy sposób podkreślają mocne strony kandydata i odpowiadają szczegółowym potrzebom pracodawcy. Wygląd CV ma duże znaczenie, jednak przerost formy nad treścią może wywołać efekt odwrotny od zamierzonego. Postaw na profesjonalizm, umiar i stonowaną kreatywność.

Istnieją jednak wyjątki! Jeśli starasz się o pracę grafika czy specjalisty ds. contentu możesz nieco odbiec od utartych schematów i wykorzystać nietypowe formy. Wciąż pamiętaj jednak o umiarze!

Błędy w CV

Językowe, ortograficzne i inne najczęstsze błędy w CV

Kolejna ważna kwestia to błędy ortograficzne, interpunkcyjne, stylistyczne i inne. Chociaż jednak literówka nie zniszczy Twojego CV, to kiedy pojawi się ich więcej, rekruter może odrzucić Twoją kandydaturę. Dlaczego? Bo zaprezentujesz się jako osoba niedokładna, która wkłada minimum zaangażowania w to, co robi. Pisząc CV, dokładnie sprawdzaj poprawność tekstu.

Inne najczęstsze błędy w CV, które skreślą Cię na starcie

W CV należy umieścić profesjonalne dane kontaktowe. Niby proste i logiczne, a jednak w wielu dokumentach wciąż pojawiają się adresy mailowe z ksywką z liceum czy pieszczotliwym pseudonimem. Niestety ten z pozoru drobny błąd sprawia, że wypadasz infantylnie i niedorzecznie. Każda osoba aktywna na rynku zawodowym powinna posługiwać się profesjonalnym adresem mailowym, np. imię.nazwisko@domena.pl. Zwróć również uwagę na to, czy podany mail lub nr telefonu są aktualne. Nieaktualne dane kontaktowe mogą skreślić Twoje szanse na wzięcie udziału w procesie rekrutacyjnym.

Nie bez znaczenia jest format pliku CV. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie uniwersalnego .pdf. Dzięki temu dokument „nie rozjedzie się” i będzie czytelny na każdym urządzeniu. Plik .doc należy wysłać tylko wtedy, gdy rekruter wyraźnie o to poprosi.

Bardzo ważne jest to, aby CV było dopasowane do konkretnej oferty pracy. Szablonowe, uniwersalne CV napisane „do wszystkich” nie spełni swojego zadania. Wybierz jeden profil zawodowy i dostosuj dokument do jego wymagań. Nie pisz o skończeniu technikum gastronomicznego czy umiejętności pracy w grupie, jeśli aplikujesz na stanowisko przedstawiciela handlowego. Jeśli szukasz pracy w różnych branżach, przygotuj kilka wersji CV.

Ostatnim błędem, które z góry przekreśla szanse na zatrudnienie, jest pominięcie aktualnej klauzuli w CV. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych to niezbędny element każdego dokumentu aplikacyjnego. Jeśli go zabranie, rekruter nie ma prawa skontaktować się z kandydatem – nawet jeśli idealnie wpisuje się w wymagania zawarte w ogłoszeniu. Klauzula jest pewnego rodzaju przyzwoleniem na rozmowę z kandydatem. Dlatego nie może jej zabraknąć! Gdzie ją umieścić? Najlepiej na dole dokumentu lub w stopce.

Chociaż dobrze zredagowane i czytelne CV nie zagwarantuje Ci zatrudnienia, to może znacznie ułatwić Ci funkcjonowanie na rynku pracy. Błędy w CV mogą przekreślić Twoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy. Wystrzegaj się ich, zadbaj o profesjonalizm treści, pamiętaj o zasadzie przejrzystości i do aplikacji dołącz list motywacyjny, a na pewno odniesiesz sukces!

Teraz już wiesz, że:

  • błędy w CV mogą przekreślić Twoje szanse na zatrudnienie,
  • forma CV ma ogromne znaczenie,
  • przejrzyste CV odpowiadające na konkretną ofertę pracy jest najlepsze,
  • nie warto kłamać podczas pisania CV,
  • nieprofesjonalny adres e-mail lub nieodpowiednie zdjęcie to faux-pas,
  • nie warto być kreatywnym na siłę.

Przeczytaj także: Transparentność wynagrodzeń w firmie – wszystko, co warto wiedzieć