Czy AI zastąpi programistów?

Jesteśmy w dobie niesamowicie dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji. AI ma ogromny wpływ wiele branż. Rewolucja nie omija sektora IT. Nowe technologie stały się nieodłącznym elementem pracy programistów. Czy w przyszłości AI całkowicie ich zastąpi?

Spis treści:

  1. AI rewolucjonizuje świat 
  2. Programiści mogą odetchnąć z ulgą
  3. Programiści już wykorzystują sztuczną inteligencję
  4. Sztuczna inteligencja to wiele dobrego dla branży IT 
  5. A co przyniesie przyszłość – czy AI zastąpi programistów?

AI rewolucjonizuje świat 

Jedni z ciekawością śledzą postępy w rozwoju AI, inni z przerażeniem wyczekują, co przyniesie przyszłość – ostatnie lata bez wątpienia należą do sztucznej inteligencji. AI to już nie tylko trend, ciekawostka, nowa, nieznana technologia, która nie ma znaczącego wpływu na codzienność, ale ważny element współczesnego świata, który ma szansę zrewolucjonizować wiele aspektów naszego życia – również zawodowego. Popularny ostatnio ChatGPT, automatyzacja czy inteligentne sprzęty dają nowe, nieznane dotąd możliwości, ułatwiają wiele zadań i zwiększają efektywność rozmaitych procesów. 
Wpływu sztucznej inteligencji może doświadczyć także rynek pracy. Jakie są nastroje pracowników i pracodawców? Według CPL Poland, Just Join IT i RocketJobs.pl (badanie „AI a rynek pracy w Polsce”, przeprowadzone na 100 pracodawcach i ponad 600 pracownikach) aż 90% przedstawicieli rynku pracy uważa, że sztuczna inteligencja wywoła spore zmiany w zawodach – powstaną nowe stanowiska, a niektóre stare znikną. Ankietowani są zdania, że najbardziej zagrożone są: tłumaczenia i copywriting (ponad 80%), tworzenie grafik i obsługa klienta (ponad 65%), obróbka zdjęć oraz analiza i przetwarzanie danych (ponad 55%). A co z IT

Programiści mogą odetchnąć z ulgą

Około 37% badanych uważa, że AI może przejąć pracę programistów. Czy jednak stanie się to w niedalekiej przyszłości? Sztuczna inteligencja to bez wątpienia cenne narzędzie wspierające programistów. Jednak w obecnej formie nie jest w stanie w pełni zastąpić ich pracy. Nawet mimo ogromnego postępu technologicznego znaczenie działań człowieka w procesie tworzenia oprogramowania pozostaje takie samo. Programiści wnoszą nie tylko umiejętności techniczne, ale także kreatywność i umiejętność rozwiązywania problemów, czyli cechy, których brakuje sztucznej inteligencji. 

Wartość programistów jest niekwestionowana. Umiejętność racjonalnego analizowania złożonych sytuacji, dostosowywania się do nieprzewidzianych zmian oraz głębokiego zrozumienia ludzkich potrzeb to nieocenione narzędzia w pracy programisty, które pozwalają opracowywać skuteczne rozwiązania, spełniające szczegółowe wymogi. Zdolność do myślenia abstrakcyjnego, znajomość zasad programowania i umiejętność kreatywnego podejścia do problemów pozostają kluczowe w procesie tworzenia nowych rozwiązań. Rola programistów w zapewnieniu, że oprogramowanie działa zgodnie z oczekiwaniami klientów i spełnia wysokie standardy jakości, jest niezastąpiona.

AI

Programiści już wykorzystują sztuczną inteligencję

Sztuczna inteligencja to nic nowego w świecie IT. Już jakiś czas temu dumnie wkroczyła do branży i raczej zostanie w niej na długo. Programiści chętnie wykorzystują AI w swoich codziennych działaniach. Sztuczna inteligencja pozwala im bowiem optymalizować wiele procesów i opracowywać bardziej zaawansowane rozwiązania. Szczególnie przydaje się do:

  • tworzenia modeli na danych, które później wykorzystywane są do rozpoznawania wzorców, klasyfikacji i produkcji – narzędzia i frameworki do uczenia maszynowego, takie jak TensorFlow, PyTorch czy Scikit-Learn,
  • testowania oprogramowań – narzędzia do automatyzacji testów znacznie przyspieszają procesy poprzez sprawną identyfikację błędów i problematycznych obszarów,
  • analizy obszernych zbiorów informacji,
  • identyfikacji trendów,
  • tworzenia kodu,
  • przetwarzania dźwięku,
  • tworzenia chatbotów.

AI umożliwia automatyzację wielu rutynowych zadań, co przekłada się na oszczędność czasu i zasobów oraz poprawę wydajności operacji. Ponadto stanowi podstawę do rozwoju nowych i obiecujących technologii w branży, takich jak uczenie maszynowe, przetwarzanie języka naturalnego czy rozpoznawanie obrazów – to daje nowe, nieograniczone możliwości. Ponadto może być wykorzystywana do wzmocnienia cyberbezpieczeństwa poprzez wykrywanie i neutralizację zagrożeń czy analizę zachowań użytkowników. Dzięki temu firmy mogą lepiej chronić swoje systemy i dane przed cyberprzestępczością. Co więcej, AI umożliwia firmom w branży IT szybsze dostosowanie się do zmieniających się warunków rynkowych i technologicznych i tym samym daje im szansę na to, by lepiej wykorzystywać swoje zasoby i utrzymać konkurencyjność na rynku.

Sztuczna inteligencja to wiele dobrego dla branży IT 

Aż 90% firm ankietowanych w badaniu Talent Apha Tech Business Survey 2024 jest zdania, że sztuczna inteligencja wpłynie pozytywnie na rozwój sektora IT i planuje użyć jej w różnych obszarach swojej działalności. Ponad 80% badanych uważa, że AI może pomóc w rozwoju firmy. Zdecydowania większość chce wykorzystać AI do poprawy efektywności – zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Główne obszary, jakie ma wesprzeć sztuczna inteligencja w ciągu najbliższego roku, to: generowanie kodu, testowanie kodu, generowanie nowych pomysłów, tworzenie treści pisanych i grafik. Firmy chcą także wykorzystać ją także do wsparcia marketingu i sprzedaży.

Co ciekawe, tylko 4% ankietowanych jest pesymistycznie nastawionych do sztucznej inteligencji i jej wpływu na branżę. 

programiści

A co przyniesie przyszłość – czy AI zastąpi programistów?

Przyszłość branży IT będzie opierać się na współpracy programistów i sztucznej inteligencji. Specjaliści nadal będą pełnić kluczową funkcję w tworzeniu oprogramowania, natomiast AI przez najbliższe lata będzie stanowić uzupełnienie ich pracy. Jeszcze bardziej usprawni wiele procesów, da nowe możliwości innowacji, zwiększy wydajność i dokładność działań. 

W dynamicznie zmieniającym, pełnym wyzwań świecie rozwój AI należy traktować jako szansę na to, by osiągnąć to, co do tej pory było nieosiągalne. Czy w przyszłości sztuczna inteligencja całkowicie zastąpi programistów? To się okaże.

Przeczytaj także: https://eduexpress.pl/jak-ai-zmieni-rynek-pracy-czeka-nas-rewolucja/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *