Czy warto dać drugą szansę byłemu pracodawcy?
Nowa praca, nowy początek, nowe możliwości i nowe wyzwania – jeszcze całkiem niedawno wydawało Ci się, że Twoja kariera zawodowa zmieni się na lepsze. Podekscytowany zacząłeś przygodę z nową firmą. Jednak po jakimś czasie okazuje się, że rzeczywistość wcale nie wygląda tak kolorowo, a w Twojej głowie pojawia się myśl o powrocie na „stare śmieci”. Mówi się, że nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki. Czy na pewno? Czy warto dać drugą szansę byłemu pracodawcy?
Spis treści:
Dlaczego zrezygnowałeś z poprzedniej pracy?
Decyzja o powrocie do byłej pracy powinna być dobrze przemyślana. W końcu nie bez powodu wcześniej z niej zrezygnowałeś.
Częstą przyczyną rezygnacji z pracy są konflikty – z przełożonym, pracodawcą czy współpracownikami. Przed powrotem warto oczyścić atmosferę. W innym wypadku problem powróci.
Warunki pracy mają ogromne znaczenie dla naszego komfortu i satysfakcji zawodowej. Jeśli odejście z poprzedniej pracy wynikało z niezadowolenia z płacy, nadmiernego obciążenia pracą lub braku równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, warto zastanowić się, czy firma dokonała jakichkolwiek zmian, które mogłyby poprawić te warunki.
A może poszukiwałeś nowych możliwości rozwoju zawodowego? Jeśli odejście z poprzedniej pracy wynikało z braku perspektyw na awans, przed podjęciem decyzji porozmawiaj o tym z byłym pracodawcą. Może coś się zmieniło w tym aspekcie.
Czasami opuszczamy pracę, bo nie była zgodna z naszymi wartościami lub pasjami. W takiej sytuacji ponowne zatrudnienie się w tej samej firmie to krok wstecz.
Jeśli odejście z Twojej poprzedniej pracy było związane z poszukiwaniem czegoś nowego i ekscytującego, zastanów czy powrót do tej samej firmy spełni Twoje obecne potrzeby i cele zawodowe.
Dlaczego chcesz wrócić?
Według badań aż 40% rekruterów zatrudnia ponownie około połowę osób, które zgłosiły się do firmy po swoim odejściu. Czasem powrót na „stare śmieci” to dobre rozwiązanie. Znajome środowisko jest kuszące. Obeznany z firmową kulturą, procedurami i strukturą organizacyjną nie musisz tracić czasu na adaptację i naukę nowego otoczenia pracy. To szczególnie ważne, jeśli jesteś związany z projektami lub klientami, których znasz z poprzedniej pracy.
Powrót do starej pracy oznacza również kontynuację relacji zawodowych z kolegami i przełożonymi, z którymi już pracowałeś. Dobre relacje mogą przyczynić się do większej efektywności pracy, lepszej komunikacji oraz wsparcia w realizacji celów zawodowych.
Rezygnacja z pracy pozwala spojrzeć na byłą firmę z perspektywy – na chłodno ocenić wszystkie kwestie, które wcześniej wydawały się problematyczne. Często okazuje się bowiem, że sytuacja uległa znacznej poprawie. To dobra zachęta do powrotu.
Często, wbrew pozorom, powrót do starej firmy to nie krok w tył, a sposób na dalszy rozwój kariery zawodowej – szczególnie wtedy, gdy były pracodawca oferował możliwość awansu lub udział w interesujących szkoleniach i projektach. Powrót do starej pracy może pomóc odzyskać poczucie stabilności i bezpieczeństwa zawodowego
Ponowne zatrudnienie opłaca się pracodawcy
Ponowne zatrudnienie byłego pracownika może się opłacić. Były pracownik już zna firmę, jej kulturę organizacyjną, procesy i procedury. Nie wymaga więc długiego okresu adaptacji – może szybciej wdrożyć się w tryb pracy i wykazywać pełną produktywność niemal od samego początku. Co więcej, były pracownik, mając świeże spojrzenie z zewnątrz, może przynieść nowe pomysły i strategie.
Osoba, która już pracowała w firmie, może być bardziej lojalna i zaangażowana w swoją pracę. Wynika to z powiązania emocjonalnego i sentymentalnego z miejscem pracy. To może przekładać się na większą stabilność zespołu i redukcję kosztów związanych z rotacją pracowników.
Ponowne zatrudnienie byłego pracownika może pomóc w kształtowaniu wizerunku dobrego pracodawcy na rynku pracy. Dla kandydatów to bowiem wyraźny sygnał, że firma dba o swoich pracowników i buduje długoterminowe relacje.
Jak wrócić do byłej pracy w wielkim stylu?
Stało się – podjąłeś decyzję o powrocie do starej pracy! Chcesz dać drugą szansę byłemu pracodawcy! Masz mnóstwo motywacji, chęci i energii, by realizować cele biznesowe i odnosić sukcesy. Jak z powodzeniem wrócić do starej pracy? Potrzebujesz strategii!
Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o powrocie do byłej pracy, zdefiniuj klarownie swoje cele. Czy oczekujesz lepszych warunków pracy, większych możliwości rozwoju zawodowego, czy może chcesz po prostu chcesz wrócić do znanego środowiska, w którym czujesz się komfortowo? Określenie priorytetów pomoże Ci przygotować się do rozmowy z pracodawcą lub rekruterem.
Ponadto zaktualizuj swoją wiedzę o firmie. Dowiedz się, czy zaszły jakieś zmiany podczas Twojej nieobecności – w polityce firmy, procedurach czy kadrze. To pomoże Ci szybciej się zaadaptować.
Skontaktuj się z byłym pracodawcą i wyraź swoje zainteresowanie powrotem do pracy. Nie bój się otwarcie rozmawiać o swoich motywacjach, oczekiwaniach i obawach. To również dobry moment, aby dowiedzieć się, czy firma jest nadal zainteresowana Twoim powrotem oraz jakie warunki i perspektywy mogą Ci zaoferować.
Bądź otwarty na nowe wyzwania, innowacje i możliwości. Wykorzystaj swoje doświadczenie z poprzedniego zatrudnienia, ale również zachowaj pełną gotowość do nauki i rozwoju. Zbuduj na nowo relacje z byłymi kolegami i bądź otwarty na nowe znajomości biznesowe.
Nie warto palić za sobą mostów
Powrót z klasą będzie możliwy tylko wtedy, gdy… z klasą się pożegnałeś. Pamiętaj, że nie warto palić za sobą mostów – bez względu na sytuację. Życie pisze różne scenariusze, dlatego warto zawsze zachować profesjonalizm!
Przeczytaj także: https://eduexpress.pl/dlaczego-pracownik-50-przegrywa-na-rynku-pracy/