Jak technologia zmienia rekrutację? Trendy, które każda firma powinna znać

jak technologia zmienia rekrutację

Nowoczesne technologie zmieniają oblicze współczesnego biznesu. Innowacyjne narzędzia i programy ułatwiają wiele żmudnych czynności i w ten sposób wspierają firmę na różnych płaszczyznach – np. w obszarze HR. Jak technologia wpływa na rekrutację?

Spis treści:

  1. Zdalne rekrutacje coraz popularniejsze
  2. Automatyzacja w rekrutacji
  3. Technologia w rekrutacji – algorytmy AI
  4. Rekrutacja w mediach społecznościowych, czyli jak trafić do kandydatów z pokoleń Y i Z
  5. Zdalne sesje assessment center
  6. Nowoczesny HR – korzyści

Zdalne rekrutacje coraz popularniejsze

Czasy, w których kandydat musiał udać się do siedziby firmy, dzierżąc w rękach papierowe CV, już dawno minęły. Dziś króluje rekrutacja online. Przywykliśmy do tego, że dokumenty aplikacyjne przesyła się elektronicznie. To zasługa rozwoju nowoczesnych technologii, które rewolucjonizują podejście do prowadzenia biznesu. Na nowości w branży HR bez wątpienia wpłynęła również pandemia, która wymusiła na pracodawcach zmianę podejścia do prowadzenia rekrutacji. Można powiedzieć, że globalny kryzys spowodowany pandemią zadziałał jak motor napędowy do zmian na rynku pracy (chociaż tyle dobrego zrobił). Rekrutacje online na stałe wpisały się we współczesną branżę HR.

Automatyzacja w rekrutacji

Na popularności zaczęły zyskiwać zaawansowane technologicznie narzędzia z kategorii HR Tech, które nie tylko korzystnie wpływają na szybkość i skuteczność pozyskiwania nowych pracowników, ale także ułatwiają codzienną pracę rekruterów i gwarantują wyższy poziom bezpieczeństwa całego procesu – zwłaszcza dla kandydatów.

Zautomatyzowanie rekrutacji to przede wszystkim aplikacje poprzez specjalne formularze rekrutacyjne. Zintegrowane platformy rekrutacyjne automatyzują powtarzalne czynności związane z wyborem idealnego kandydata. Pierwszego „przesiewu” kandydatów dokonuje komputer według zadanych algorytmów – odrzuca te aplikacje, które nie spełniają wymaganych kryteriów. Formularze pozwalają z większą precyzją dobierać potencjalnych pracowników i znacznie skracają czas trwania procesu rekrutacyjnego. 

automatyzacja w rekrutacji

Zobacz także : https://eduexpress.pl/rekrutacja-wielojezyczna-twoja-firma-na-nowym-rynku/

Technologia w rekrutacji – algorytmy AI

Ewolucja technologiczna dzieje się na naszych oczach. Pojawia się coraz więcej zaawansowanych technologicznie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Algorytmy AI w rekrutacji mogą pomóc w analizie i ocenie umiejętności kandydatów. Mogą przewidywać ich dopasowanie do kultury organizacyjnej firmy i szacować potencjalną wydajność w przyszłej pracy.

Rekrutacja w mediach społecznościowych, czyli jak trafić do kandydatów z pokoleń Y i Z

Pojawienie się na rynku pracy przedstawicieli pokoleń Y i Z wymusiło na pracodawcach zmianę podejścia do poszukiwania nowych pracowników. Na popularności zyskuje rekrutacja w social mediach. Media społecznościowe są bowiem ważnym elementem życia zetek i millenialsów. Przedstawiciele obu generacji chętnie udzielają w socjalach. Dziś nie tylko LinkedIn ma znaczenie w procesie rekrutacji, ale też Instagram, Facebook czy TikTok. Marki chętnie umieszczają ogłoszenia o pracę w mediach społecznościowych i aktywnie poszukują tam kandydatów. Socjale są niczym cenna kopalnia wiedzy o potencjalnych pracownikach. 

Zdalne sesje assessment center

Assessment center to jeden z ostatnich etapów rekrutacji, realizowany za pomocą specjalistycznych programów i komunikatorów. Na spotkanie zapraszani się najlepsi kandydaci, którzy muszą zmierzyć się z konkretnymi zadaniami oceniającymi ich kompetencje. Jest to swego rodzaju symulacja przyszłej pracy.

Firmy coraz chętniej przeprowadzają sesje assessment center w formie zdalnej. Do niewątpliwych zalet takiego rozwiązania zaliczymy:

  • elastyczność miejsca i czasu realizacji sesji,
  • możliwość rekrutacji kandydatów z całego świata,
  • obniżenie stresu i większy komfort kandydatów, co wpływa na swobodę pracy podczas sesji,
  • krótszy czas oczekiwania na wyniki.
zdalne sesje

Zobacz również : https://eduexpress.pl/jak-technologia-zmienia-rekrutacje/

Nowoczesny HR – korzyści

Wykorzystanie nowoczesnych technologii w procesie rekrutacji przede wszystkim pozwala dotrzeć do najbardziej utalentowanych kandydatów. Dzięki zautomatyzowanym kwestionariuszom weryfikacją zgłoszeń jest łatwiejsza i efektywniejsza. Innowacyjne narzędzia ułatwiają pracę rekruterom i znacznie skracają czas całego procesu rekrutacji. Ponadto mogą pozytywnie wpływać na odczucia kandydatów, budują dobry employer branding zewnętrzny i pokazują firmę jako nowoczesną, idącą z duchem czasu. Nie bez znaczenia jest też elastyczność, którą gwarantuje wykorzystanie nowoczesnych technologii w rekrutacji. Kandydaci mogą szybko i w prosty sposób aplikować na ofertę przez internet, rozmowy kwalifikacyjne odbywają się na specjalnych platformach online, a testy assessment center przebiegają sprawnie i bez większych problemów.

Wykorzystanie nowoczesnych technologii to sposób na to, by wpisać się w trendy  rekrutacyjne obowiązujące na współczesnym rynku pracy i lepiej odpowiadać potrzebom biznesu i kandydatów. Dlatego każda korporacja powinna wdrożyć je już dziś, by w szybkim czasie cieszyć się spektakularnymi efektami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *