Metoda STAR w rekrutacji: czym jest i jak sobie z nią poradzić?

metoda star

Złożyłeś aplikację na swoje wymarzone stanowisko i dostałeś zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne. Pełny nadziei poszedłeś na rozmowę kwalifikacyjną. Od początku idzie gładko – pytania o doświadczenie zawodowe i wykształcenie nie sprawiają Ci większego problemu. Szybko jednak napotykasz ścianę. Stres bierze górę w momencie sprawdzania Twoich umiejętności miękkich. Nie umiesz udzielić konkretnej odpowiedzi, gubisz się w swoich myślach i przez to skreślasz swoje szanse na zatrudnienie. Na szczęście do takich pytań można się przygotować! Poznaj metodę STAR i dowiedz się, jak efektywnie przejść przez proces rekrutacyjny!

Spis treści:

  1. Wywiad behawioralny w rekrutacji
  2. Czym jest metoda STAR?
  3. Metoda STAR w praktyce

Wywiad behawioralny w rekrutacji

Nawet najlepsze, prestiżowe wykształcenie i wybitne doświadczenie mogą nie wystarczyć, jeśli kandydat nie będzie posiadał odpowiednich kompetencji miękkich, wymaganych na danym stanowisku. Na współczesnym rynku pracy liczą się takie umiejętności jak efektywne zarządzanie zespołem, skuteczne radzenie sobie ze stresem czy sprawne rozwiązywanie konfliktów. Nic dziwnego, że rekruterzy coraz chętniej wykorzystują w procesie rekrutacji tzw. wywiad behawioralny, który według badań jest jedną z najskuteczniejszych metod rekrutacyjnych. Jest to proste narzędzie, które pozwala lepiej poznać kandydata poprzez sprawdzenie, jak zachowuje się w określonych sytuacjach, jak rozwiązuje problemy.

Test jest istotnym źródłem informacji o potencjalnym pracowniku. Pozwala zweryfikować, czy dane przedstawione w CV czy liście motywacyjnym są zgodne z prawdą. Pytania behawioralne zwykle wymagają dłuższej wypowiedzi niż tradycyjne. Ponadto odwołują się do wydarzeń z przeszłości, a nie czysto hipotetycznych sytuacji. Często dotyczą rzeczy trudnych i stresujących.

Wywiad behawioralny najczęściej prowadzony jest w formule STAR. Co kryje się pod tym tajemniczym pojęciem?

wywiad

Czym jest metoda STAR?

Metoda STAR, inaczej nazywana metodą gwiazdy, to narzędzie służące weryfikacji kompetencji kandydata i ocenie jego zachowania w poszczególnych, zwykle trudnych sytuacjach. STAR to akronim utworzony z pierwszych liter czterech angielskich słów: Situation (sytuacja), Task (zadanie), Activity (działanie) i Result (rezultat). Każda kolejna litera skrótu oznacza pewną część odpowiadania na zadane pytanie rekrutacyjne:

  • S jak Situation

Konkretnie i krótko (w 2-3 zdaniach) nakreśl problem, który wymagał rozwiązania. Nie rozwlekaj swojej wypowiedzi.

  • T jak Task

Wyjaśnij, na czym polegało Twoje zadanie i krótko opisz trudności, jakie pojawiły się podczas jego wykonywania.

  • A jak Action

Powiedz, co zrobiłeś, żeby osiągnąć określony cel, jak działałeś i z jakich pomocy skorzystałeś. Opisz swoją reakcję i emocje, jakie towarzyszyły Ci podczas rozwiązywania problemu.

  • R jak Result

Przedstaw efekty swoich działań oraz wnioski, jakie udało Ci się wyciągnąć z zaistniałej sytuacji. Krótko omów, jak oceniasz podjęte przez siebie decyzje i jak postąpiłbyś w podobnej sytuacji w przyszłości.

Metoda STAR pozwala pokazać się z najlepszej strony. Dzięki niej można przekuć porażkę w sukces, prezentując to, w jaki sposób niepowodzenie wpłynęło na kandydata, np. spowodowało zmianę myślenia lub zachowania, a dzięki temu poprawiło jego kompetencje miękkie. Trafne wykorzystanie metody STAR ma przede wszystkim duże znaczenie dla osób, które nie mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem. Stosując ją w rozmowie, mogą podkreślić swoje świetne kompetencje i w ten sposób zapunktować u rekrutera.

metody

Metoda STAR w praktyce

Pytanie rekrutera: Jak radzi sobie Pan/Pani w pracy pod presją czasu?

Odpowiedź kandydata:

Myślę, że całkiem dobrze. (S) W poprzedniej firmie pracowałem projektowo. Raz zdarzyło się, że klient przez pomyłkę podał zły deadline. W połowie pracy okazało się, że zamiast miesiąca zostały mi dwa tygodnie do oddania gotowego projektu. (T) Musiałem miesiąc pracy zmieścić w 14 dniach. Aby móc zrealizować zlecenie, zrezygnowałem z mniej istotnych zadań, które mogłem spokojnie odłożyć w czasie, i skrupulatnie rozłożyłem to, co zostało mi do zrobienia na najbliższe 2 tygodnie. (A) Skupiłem się maksymalnie na projekcie, nie myśląc o tym, ze deadline zbliża się nieubłaganie. (R) Mój plan okazał się skuteczny. Dzięki temu, że skupiłem się tylko na tym, co pilne, udało mi skończyć zlecenie w terminie. Wnioski mam takie, że nie warto odkładać zadań na ostatnią chwilę, a porządny plan to podstawa!

Wykorzystując metodę STAR, nie pominiesz żadnej istotnej informacji. Sprawnie i rzeczowo przedstawisz to, jak poradziłeś sobie w określonej sytuacji. Metoda STAR to świetny sposób na to, by pokazać się z najlepszej strony podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nie bój się jej wykorzystywać!

Przeczytaj również: https://eduexpress.pl/zakazane-pytania-na-rozmowie-rekrutacyjnej-czyli-o-czym-rozmawiac-nie-wolno/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *