Czterodniowy tydzień pracy – przepis na skuteczny biznes w XXI wieku?

Każdego tygodnia z utęsknieniem czekamy na piątek. Na ten magiczny moment, w którym wreszcie wyłączymy firmowy telefon, niewygodne ubrania robocze zamienimy na komfortowy dres i chociaż na dwa dni zapomnimy o codziennych obowiązkach zawodowych, staniu w porannych korkach i zimnym lunchu w biegu między kolejnymi spotkaniami. A co gdyby tak nie czekać na piątek? Co powiecie na czterodniowy tydzień pracy? W ubiegłym roku przetestowali to Brytyjczycy. Jakie wyciągnęli wnioski? Czy czterodniowy tydzień pracy rzeczywiście ma sens?

Spis treści:

  1. Work-life balance
  2. Test czterodniowego tygodnia pracy w Wielkiej Brytanii
  3. Jakie są pierwsze wnioski?
  4. 4 dni pracy w tygodniu – rozwiązanie
  5. Czterodniowy tydzień pracy w Polsce?

Work-life balance

Ostatnie lata przyniosły wiele zmian na światowym rynku pracy. Całkowite oddanie obowiązkom zawodowym odchodzi do lamusa – zwłaszcza wśród ludzi młodych. Praca staje się dodatkiem do życia. Bardziej zwracamy uwagę na czas wolny, poświęcamy się pasjom i zainteresowaniom, pielęgnujemy relacje z rodziną i znajomymi. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że nadgodziny czy weekendy spędzone w pracy nie są kluczem do sukcesu, a mogą prowadzić do wypalenia zawodowego, czy nawet problemów zdrowotnych.

Dużo mówi się ostatnio o tzw. work-life balance. Jest to stan, w którym nasze życie prywatne i zawodowe tworzą spójną całość, służącą naszym celom i są zgodne z naszymi zasadami oraz wartościami. Innymi słowy, jest to pewnego rodzaju równowaga między pracą i karierą a codziennością – życiem rodzinnym, towarzyskim, rozrywką, pasjami itd.

Co ciekawe, sama koncepcja nie jest niczym nowym. Idea narodziła się już na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, jako odpowiedź na trudną sytuację na rynku pracy w Wielkiej Brytanii. Pracownicy zmęczeni nadmiarem obowiązków zaczęli domagać się wyraźnego rozdzielenia życia zawodowego i prywatnego. Praca w ponadstandardowym wymiarze czasu wyraźnie wpływała na ich zaangażowanie, obniżała kreatywność i zmniejszała wydajność. W konsekwencji pracodawcy notowali słabsze wyniki. Wprowadzenie idei work-life balance w życie wydawało się jedynym słusznym rozwiązaniem tej sytuacji. Rozwiązaniem, które przyniesie korzyści obu stronom.

We współczesnym świecie koncepcję work-life balance realizuje się na wiele sposobów. Pracodawcy oferują swoim pracownikom szereg benefitów, które pomogą im utrzymać wyśmienite samopoczucie, dobrą kondycję fizyczną i psychiczną oraz pozwolą uniknąć niekorzystnego wypalenia zawodowego. Coraz częściej w ogłoszeniach rekrutacyjnych znajdziemy informacje o prywatnej opiece medycznej, kartach sportowych, przywileju korzystania z poradnictwa psychologicznego i psychoterapeutycznego na koszt firmy, możliwości zabierania psa do biura czy tzw. workation.

Czy 4-dniowy tydzień pracy również wpisuje się w tę ideę? Eksperci z Wielkiej Brytanii postanowili to sprawdzić!

 czterodniowy tydzień pracy

Test czterodniowego tygodnia pracy w Wielkiej Brytanii

Test czterodniowego tygodnia pracy wystartował w czerwcu 2022 roku. W badaniu wzięło udział 3 300 pracowników z ponad 70 brytyjskich firm z różnych branż – handlowej, restauracyjnej, a nawet korporacyjnej. Założeniem testu jest model 100-80-100, który zakłada, że pracownik otrzyma 100% wynagrodzenia przez 80% czasu pracy, a w zamian zapewni firmie 100% swojego zaangażowania. Innymi słowy, firmy biorące udział w badaniu zgodziły się zapewnić pracownikom jeden dodatkowy dzień wolny w tygodniu, bez zmiany wynagrodzenia. Celem badania jest sprawdzenie, czy dodatkowy dzień wolny ma pozytywny wpływ na pracowników – obniża poziom stresu, zmniejsza ryzyko wypalenia zawodowego, podnosi zadowolenia z pracy i życia, poprawia zdrowie, sen itd.

Proces jest nadzorowany przez Think Tank Autonomy, 4 Day Week UK Campaign oraz naukowców z Cambridge University, Oxford University oraz Boston College.

Co ciekawe, Wielka Brytania nie jest pierwszym państwem, które zdecydowało się przeprowadzić taki eksperyment. Wcześniej odbył się on w Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii czy Australii. Pozytywne wyniki testów skłoniły ekspertów z UK do własnych badań. Według pomysłodawców jest to jednak największy do tej pory eksperyment badający oddziaływanie skróconego czasu pracy na wyniki osiągane przez przedsiębiorstwa. Co udało się ustalić do tej pory?

Sprawdź również: Czterodniowy tydzień pracy – czy to dla nas?

Jakie są pierwsze wnioski?

Po trzech miesiącach programu pilotażowego przeprowadzono badanie, które wykazało, że połowa firm entuzjastycznie ocenia udział w teście. Jak donosi „Forbes”, aż 35 z 73 przedsiębiorstw zadeklarowało, że z dużym prawdopodobieństwem na stałe wprowadzi model 4-dniowego tygodnia pracy po zakończeniu eksperymentu. Zmniejszenie liczby godzin pracy w tygodniu nie wpłynęło bowiem negatywnie na produktywność i wydajność pracowników. Wręcz przeciwnie. Część firm potwierdza, że pracownicy osiągają więcej, co w perspektywie długofalowej może przełożyć się na widoczne efekty dla całego przedsiębiorstwa.

Do ciekawych wniosków doszli eksperci z Boston College. Okazało się, że pracownicy, którzy przeszli na 32-godzinny tydzień pracy, spali o niemal całą godzinę dłużej każdego dnia, niż wtedy gdy pracowali przez 40 godzin w tygodniu. Znacząco spadła też liczba osób, które się nie wysypiały. Przy 5 dniach pracy w tygodniu niemal co druga (42,6%) osoba czuła się niewyspana. Skrócenie czasu pracy obniżyło odsetek do 14,5%. Dobry sen przełożył się na samopoczucie pracowników. Wypoczęte zespoły pracowały wydajniej i osiągały lepsze efekty.

 czterodniowy tydzień pracy

4 dni pracy w tygodniu – rozwiązanie dla biznesu XXI wieku?

Czterodniowy tydzień pracy idealnie wpisuje się w ideę work-life balance. Wprowadzenie takiej zasady do firmy może przynieść korzyści dla wielu aspektów życia. Ogromną zaletą jest zwiększenie produktywności zespołu. Większa liczba przepracowanych godzin nie oznacza bowiem, że zespół wykona więcej zadań. Wypoczęci i zrelaksowani pracownicy są wydajniejsi. Takim osobom zwykle nie brakuje motywacji do działania. Są skoncentrowani na zadaniach i kreatywni. Dzięki temu pracują efektywniej i odczuwają większą satysfakcję z wykonywanych obowiązków zawodowych. To natomiast przekłada się na lepsze wrażenia klientów i realne zyski dla firmy.

Cztery dni pracy w tygodniu to gwarancja dobrego samopoczucia! Zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym sprawia, że pracownicy są mniej zestresowani i czują się lepiej. Zaoszczędzone godziny mogą poświęcić swoim pasjom oraz rozwijaniu relacji rodzinnych i towarzyskich. Ponadto mają czas na aktywność fizyczną, która jest niezbędna do tego, by zachować pełnię zdrowia i sił. Wypoczęty pracownik to dobry pracownik!

Pracodawca, który oferuje 4 dni pracy zamiast 5, jest lepiej postrzegany przez swój zespół. Łatwiej mu zdobyć zaufanie i lojalność pracowników. Ponadto doskonale prezentuje się na rynku pracy, a dzięki temu przyciąga wybitnych kandydatów, którzy mogą wnieść dużo dobrego do firmy. Bo kto nie chciałby pracować w przedsiębiorstwie, które dobrze traktuje zatrudnionych?

Dobre samopoczucie i wydajność zespołu może przełożyć się produktywność firmy. Zmotywowany zespół z najwyższą dokładnością wykonuje wszystkie swoje obowiązki, a dzięki temu z łatwością realizuje założone cele i odnosi sukcesy. To natomiast zapewnia firmie nieustanny rozwój, pomaga jej w zdobyciu i utrzymaniu przewagi konkurencyjnej oraz gwarantuje atrakcyjne zyski. Wdrożenie czterodniowego tygodnia pracy może być świetną inwestycją nie tylko w szczęśliwszą siłę roboczą, ale w całe przedsiębiorstwo!

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce?

Badanie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) pokazuje, że Polacy są 7. najbardziej zapracowanym narodem spośród 35 państw OECD. Szacuje się, że statystyczny Polak przepracowuje ponad 1900 godzin rocznie. Czy jest szansa, że zaczniemy pracować mniej? O eksperymencie 4-dniowego tygodnia pracy wspominał ostatnio lider Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk. Jakiś czas temu do Sejmu trafił projekt Lewicy zakładający skrócenie tygodnia pracy z 40 do 35 godzin, bez utraty wynagrodzenia.

Na ewentualne zmiany raczej musimy jeszcze poczekać, ale z pewnością nie warto porzucać tego pomysłu. Testy przeprowadzone w Wielkiej Brytanii przyniosły pozytywne rezultaty. Dwudziestowieczna koncepcja pięciodniowego tygodnia pracy powoli odchodzi do lamusa. Nowoczesny biznes wymaga nowoczesnych rozwiązań! Czy 4 dni pracy w tygodniu staną się standardem? To się okaże!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *