Błędy kandydatów podczas rozmów kwalifikacyjnych – sprawdź, czy ich nie popełniasz

Prestiżowe studia, bogate doświadczenie, imponujące CV i doskonale napisany list motywacyjny nie wystarczą, żeby zdobyć świetną pracę. Wielu kandydatów nie zdaje sobie sprawy, że równie ważne jest odpowiednie przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej. To, jak zaprezentujemy się na spotkaniu z rekruterami, ma ogromny wpływ na potencjalne zatrudnienie. Przyjrzeliśmy się najczęściej popełnianym błędom podczas rozmów rekrutacyjnych. Czego unikać?

Spis treści:

  1. Od rozmowy kwalifikacyjnej wiele zależy
  2. Brak przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej – od tego wszystko się zaczyna
  3. Narzekanie na poprzedniego pracodawcę i byłych współpracowników
  4. Zdradzanie szczegółów poprzedniej pracy
  5. Brak szacunku i niska kultura osobista
  6. Niestosowny strój
  7. Komunikacja niewerbalna też ma znaczenie
  8. Nieobecność na spotkaniu bez uprzedzenia
  9. Złote zasady udanej rozmowy kwalifikacyjnej z potencjalnym pracodawcą

Od rozmowy kwalifikacyjnej wiele zależy

Rozmowa kwalifikacyjna, czyli pierwsze spotkanie pracodawcy z kandydatem, to najważniejszy etap całej rekrutacji. Ideą rozmowy jest lepsze poznanie potencjalnego pracownika, weryfikacja informacji zawartych w przesłanym CV, sprawdzenie, czy oczekiwania obu stron pokrywają się ze sobą oraz przedstawienie szczegółów pracy.

Od tego, jak wypadniemy na rozmowie kwalifikacyjnej, często zależą nasze dalsze losy. Niestety łatwo można przekreślić swoje szanse. Jakie są podstawowe błędy popełniane podczas rozmów kwalifikacyjnych?

Brak przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej – od tego wszystko się zaczyna

Większość błędów popełnianych na rozmowach kwalifikacyjnych wynika z nieprzygotowania kandydatów do spotkania. Osoba ubiegająca się o stanowisko w danej firmie powinna dysponować podstawową wiedzą dotyczącą organizacji. Pytania „Co Pan wie o naszej firmie?”, „Dlaczego chciałby Pan pracować właśnie u nas?” nie powinny być dla niej zaskoczeniem. Niestety wielu kandydatów wychodzi z założenia, że zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną jest równoznaczne z zatrudnieniem. Nic bardziej mylnego. Kandydat, który nic nie wie o firmie i nie potrafi odpowiedzieć na proste pytania, mimo deklarowanej wiedzy, wypada nieprofesjonalnie i na starcie skreśla swoje szanse na pracę.

Warto pamiętać, że nieprzygotowanie do spotkania to także brak kontroli nad stresem, nieznajomość zasad savoir-vivre czy brak pytań do potencjalnego pracodawcy.

Sprawdź także: Czterodniowy tydzień pracy – przepis na skuteczny biznes w XXI wieku?

Narzekanie na poprzedniego pracodawcę i byłych współpracowników

Na rozmowach kwalifikacyjnych często padają pytania dotyczące poprzedniego miejsca pracy. To dobry moment na to, żeby spokojnie i racjonalnie opowiedzieć o zajmowanym wcześniej stanowisku, swoich obowiązkach i rzeczach, których udało nam się nauczyć. Niestety niektórzy traktują to jako okazję do nieprzychylnych komentarzy na temat swojej byłej firmy. Krytyka poprzedniego pracodawcy to prosty sposób na to, by zniszczyć swój profesjonalny wizerunek. W ten sposób można przedstawić się jako osoba roszczeniowa, nielojalna i niegodna zaufania. Skupianie się na negatywnych doświadczeniach może budzić szereg obaw związanych z ewentualnym zatrudnieniem kandydata. Nieprofesjonalna postawa potencjalnego pracownika wiąże się z ryzykiem, że będzie rozpowiadał negatywne rzeczy o nowej firmie, co niekorzystnie wpłynie na jej wizerunek na rynku pracy.

Pamiętajmy, że rozmowa rekrutacyjna to nie jest dobre miejsce na to, żeby dać upust swoim negatywnym emocjom. Jeśli coś złego działo się w dawnym zakładzie pracy, można skonfrontować to z byłym pracodawcą.

Błędy kandydatów podczas rozmów kwalifikacyjnych

Zdradzanie szczegółów poprzedniej pracy – przepis na katastrofę na rozmowie kwalifikacyjnej

Niewskazane jest również przedstawianie szczegółowych informacji o poprzednim miejscu pracy. Każda firma ma swoje tajemnice, wypracowane metody i procedury, którymi nie powinno dzielić się z innymi. Nie wolno wytykać błędów i potknięć, mówić o planach czy przyjętych strategiach rozwojowych. Wylewny kandydat stwarza wizerunek osoby niedyskretnej, której nie można ufać.

Niektóre firmy zabezpieczają się przed takimi praktykami, podpisując z zatrudnionymi umowy o zachowaniu poufności, które obowiązują nawet po zakończeniu współpracy. Złamanie zasad zawartych w umowie przez byłego pracownika może wiązać się z negatywnymi skutkami prawnymi – np. z wysoką karą finansową.

Brak szacunku i niska kultura osobista

Duże znaczenie ma również to, w jaki sposób reagujemy na pytania i opinie rekrutera. Arogancka postawa to nie najlepszy sposób na to, żeby ukryć zestresowanie czy nieprzygotowanie do rozmowy. Bycie niemiłym i wyniosłym jest odbierane jako brak szacunku dla potencjalnego pracodawcy. Brak entuzjazmu i skupianie uwagi wyłącznie na sobie z góry dyskwalifikują kandydata.

Równie nieprofesjonalne jest spóźnienie. Rekruter może odebrać je jako lekceważące podejście do spotkania. Źle odbierane jest także odbieranie telefonu (dopuszczalne w wyjątkowych sytuacjach, ale warto wcześniej poinformować o tym fakcie rozmówcę), bawienie się biżuterią, zerkanie na zegarek czy żucie gumy podczas rozmowy. Żaden pracodawca nie podejmie się współpracy z osobą, która wykazuje brak szacunku i zachowuje się nieprofesjonalnie.

Nadmierna gadatliwość, przerywanie rekruterowi czy niedopuszczanie go do głosu również nie są wskazane. Trudno bowiem ocenić prawdziwe kompetencje kandydata, jeśli jego wypowiedzi nie są merytoryczne i odbiegają od tematu. Kluczem do sukcesu jest uważne słuchanie swojego rozmówcy i rzeczowe odpowiadanie na pytania.

Niestosowny strój

Nawet jeśli w firmie nie obowiązuje dress code, to na spotkanie z potencjalnym pracodawcą nie wypada przyjść w byle czym. Oczywiście nie trzeba ubierać się w odświętny garnitur i najlepszą koszulę, jednak pognieciona koszulka i krótkie spodenki również nie będą dobrym pomysłem. Schludny wygląd to podstawa! Każdą rozmowę kwalifikacyjną warto traktować jak oficjalne spotkanie biznesowe, podczas którego chcemy zrobić dobre wrażenie.

Błędy kandydatów podczas rozmów kwalifikacyjnych

Komunikacja niewerbalna też ma znaczenie, czyli o negatywnej mowie ciała

Wizerunek kandydata jest wypadkową wielu czynników. Ogromny wpływ na pierwsze wrażenie ma mowa ciała. Niestety wiele osób nie potrafi kontrolować swoich odruchów – zwłaszcza w sytuacjach stresowych, do których bez wątpienia zaliczymy rozmowę kwalifikacyjną. Niewłaściwa mimika, bawienie się dłońmi czy długopisem, unikanie kontaktu wzrokowego czy niemierna nerwowość nie tylko są odbierane jako brak pewności siebie, ale także mogą odwracać uwagę od przekazu werbalnego.

Nieobecność na spotkaniu bez uprzedzenia

Kandydat skreśla swoje szanse na zatrudnienie na samym starcie, jeśli nie pojawi się na umówionym spotkaniu. Takie zachowanie jest nieprofesjonalne i pokazuje lekceważące podejście do potencjalnego pracodawcy. Jeśli z losowych przyczyn nie możemy stawić się na rozmowie, wystarczy odpowiednio wcześniej poinformować o tym rekrutera i wspólnie ustalić nowy, dogodny termin spotkania.

Złote zasady udanej rozmowy kwalifikacyjnej z potencjalnym pracodawcą

Spotkanie rekrutacyjne to kilkadziesiąt minut na to, by zaprezentować swoje umiejętności i pokazać się z jak najlepszej strony. Potencjalny pracodawca lub rekruter przez cały ten czas będzie dokładnie obserwował kandydata i wyciągał wnioski. Co zrobić, żeby dobrze wypaść?

  1. Przede wszystkim porządnie się przygotuj! Znajdź szczegółowe informacje o firmie i stanowisku, na które aplikujesz, przeanalizuj swoje CV i przemyśl odpowiedzi na prawdopodobne pytania rekrutera. Zastanów się również nad kwestiami, jakie chciałbyś poruszyć podczas rozmowy. Pytania, jakie zadasz na rozmowie kwalifikacyjnej, ułatwią Ci podjęcie decyzji o współpracy. Na spotkanie weź notatnik, długopis i kopię CV – niech przyszły pracodawca wie, że traktujesz rekrutację poważnie i zależy Ci na zatrudnieniu.
  2. Ubierz się stosownie, wycisz telefon i kontroluj swoją mowę ciała.
  3. Zachowuj się miło i grzecznie w trakcie rozmowy – uśmiechaj się, uważnie słuchaj i utrzymuj z rozmówcą kontakt wzrokowy.
  4. Dobrze argumentuj swoje wypowiedzi – na pytania odpowiadaj wyczerpująco i zgodnie z prawdą. Podkreśl, dlaczego chcesz pracować w firmie. Unikaj opowiadania osobistych historii i nie spoufalaj się z rekruterem. Pamiętaj, że zadawanie pytań rekruterowi pomoże Ci uniknąć ewentualnych nieporozumień.
  5. Nie wypowiadaj się negatywnie na temat poprzedniego pracodawcy – to już przeszłość. Jeśli rekruter zapyta Cię o byłą firmę, staraj się odpowiedzieć neutralnie lub pozytywnie.
  6. Panuj nad stresem! Techniki radzenia sobie ze stresem bardzo przydają się w codziennym życiu – nie tylko podczas spotkania rekrutacyjnego.

Jeśli otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, masz duże szanse na zdobycie nowej pracy. Pracodawca wykazał zainteresowanie Twoim CV i chce poznać Cię lepiej. Teraz wszystko zależy od Ciebie! Dobrze się przygotuj i idź na spotkanie z pozytywnym nastawieniem.

Przeczytaj również: Zmiana ustawy o pracy zdalnej w Polsce – na co możemy liczyć?