Praca zdalna a hybrydowa – wady i zalety dla pracownika
Wstajesz rano, bez pośpiechu wypijasz pyszną kawę i delektujesz się wyśmienitym śniadaniem, słuchając ulubionej muzyki. Przebierasz się w wygodne ubrania, włączasz komputer i zaczynasz pracę. W powietrzu wciąż unosi się aromat kawy, którą zrobiłeś rano. Nie musisz stać w porannych korkach i tracić czasu i pieniędzy na dojazd do pracy – wszystko odbywa się w zaciszu Twojego domu. Masz dobry humor i pozytywne nastawienie do dnia. Praca z domu we wszystkie lub wybrane dni tygodnia to dla wielu nieoceniony komfort, którego brakowało im podczas wykonywania obowiązków zawodowych stacjonarnie. Co dokładnie pracownicy myślą o pracy zdalnej i hybrydowej? Jakie są wady i zalety tych rozwiązań? Postanowiliśmy się temu przyjrzeć.
Spis treści:
- Rewolucja na rynku pracy
- Kilka słów o pracy zdalnej
- Praca zdalna w 2023
- Praca zdalna – komfort, poczucie wolności i elastyczność
- Oszczędność czasu
- Pełne skupienie
- Pracownicy zdalni mają szansę na lepsze zatrudnienie
- Domowe rozpraszacze i inne niedogodności zdalnego modelu pracy
- Brak równowagi między pracą a codziennością
- Hybrydowy model pracy – definicja
- Praca hybrydowa – zalety takiej formy zatrudnienia
- Hybrydowy model pracy pod lupą – co mówią badania?
- Wady pracy hybrydowej
Rewolucja na rynku pracy
Światowy rynek pracy przechodzi w ostatnim czasie niemałą rewolucję. Pandemia położyła kres dawnym rutynom i przyzwyczajeniom. Diametralnie zmienił się stosunek pracodawców i pracowników do formy wykonywania firmowych obowiązków. W wielu firmach standardem stała praca hybrydowa lub zdalna. Co ciekawe, ponad 70% polskich pracowników uważa, że zmiany w sposobie wykonywania pracy pozostaną z nami na stałe. Czy to dobrze? Oba modele mają swoich zwolenników i przeciwników. Jedni cenią je za komfort i elastyczność, dla innych to znaczne utrudnienie i gwarancja spadku efektywności. A jak jest w rzeczywistości? Jakie są wady i zalety pracy hybrydowej i zdalnej z punktu widzenia pracowników?
Kilka słów o pracy zdalnej
Praca zdalna to wykonywanie obowiązków zawodowych na odległość (np. z własnego domu), najczęściej w nienormowanych godzinach pracy. Na zasadach home office działają m.in. programiści, copywriterzy, graficy komputerowi, osoby zajmujące się obsługą sklepów internetowych, niektórzy pracownicy banków czy pracownicy biurowi.
Pracodawcy zlecający zadania w formie home office zwykle zapewniają zatrudnionym niezbędne sprzęty. Niektórzy dodatkowo pokrywają koszty energii elektrycznej czy abonamentu komórkowego. Często zamiast tego wypłacalny jest ekwiwalent pieniężny dla pracowników za korzystanie z własnych urządzeń.
Praca zdalna w 2023
Co ciekawe, od początku marca 2023 roku zaczęła obowiązywać nowelizacja, która ureguluje zasady pracy w domu Polsce. W kodeksie pracy pojawiło się: szczegółowa definicja pracy zdalnej, obowiązki pracodawcy i pracowników, wytyczne dotyczące tego, kto może skorzystać z przywileju pracy w formie home office.
Jeszcze stosunkowo niedawno zdalny model pracy uważano za mało wydajny i nieprofesjonalny. Sytuacja pandemiczna wywróciła wszystko do góry nogami, ukazując dotąd niewidoczne zalety pracy z domu. Pracodawcy, którzy zdecydowali się na taki model, jednogłośnie wskazują na ograniczenie kosztów i zwiększenie efektywności w firmie. A co sądzą o tym pracownicy?
Praca zdalna – komfort, poczucie wolności i elastyczność
We współczesnym, mocno rozwiniętym i nieustannie podążającym do przodu świecie praca zdalna nieodłącznie kojarzy nam się z najwyższym komfortem, niezależnością i elastycznością. Pracownik wykonujący firmowe obowiązki w formie home office ma pewną swobodę działania. Praca z domu daje mu poczucie wolności. Zwykle nie musi pracować w określonych godzinach, może w dowolnej chwili zrobić sobie przerwę na lunch czy krótki spacer. Brak nieustannej kontroli przełożonych podnosi komfort psychiczny, zadowolenie i motywację do działania.
Pracę zdalną można realizować z domu lub z każdego innego miejsca na ziemi. Można połączyć ją z pasją do podróżowania i wykonywać swoje zawodowe obowiązki w najwspanialszych zakątkach. W otoczeniu wyjątkowej natury, która odpręża i wprawia w wyśmienity nastrój. Grunt to zadbać o dobry sprzęt i dostęp do bezpiecznego i szybkiego łącza internetowego. Wtedy wszystko jest możliwe!
Home office może mieć pozytywny wpływ na relacje rodzinne. Pracując zdalnie, mamy więcej czasu dla bliskich.
Oszczędność czasu
Praca zdalna to oszczędność czasu! Dojazd do pracy i powrót do domu po zakończonej zmianie może zająć nawet godzinę czy dwie każdego dnia. Szczególnie w dużych, zatłoczonych miastach. Pracownik na home office nie musi wstawać dużo wcześniej i tracić czasu na dojazdy. Może w zaciszu własnego domu delektować się wyśmienitą kawą czy aromatyczną herbatą przed pracą, spokojnie odprowadzić dziecko do szkoły lub przedszkola czy wyprowadzić psa na spacer. Dodatkowo oszczędza pieniądze, które musiałby wydać na paliwo lub bilety. Nie musi martwić się ewentualnym spóźnieniem. Wystarczy, że o odpowiedniej godzinie włączy komputer i zaloguje się do systemu.
Pełne skupienie
Dużym plusem zdalnego modelu pracy z punktu widzenia pracowników bez wątpienia jest brak rozpraszaczy biurowych. Głośne rozmowy kolegów, dźwięki stukania w klawiaturę czy nieustannie dzwoniące telefony potrafią szybko wybić z trybu skupienia, znacznie utrudniając wydajną pracę. Badania przeprowadzone przez firmę Catalyst wyraźnie pokazują, że możliwość pracy w domu przekłada się na zwiększenie efektywności pracowników i podnosi ich zaangażowanie w codzienne obowiązki.
Pracownicy zdalni mają szansę na lepsze zatrudnienie
Ostatnią, jednak nie mniej ważną, zaletą zdalnego modelu pracy jest szansa na znalezienie zatrudnienia w prestiżowej firmie. Jest to szczególnie cenny plus dla osób z niewielkich, mniej perspektywicznych miejscowości. Pracując w trybie zdalnym, możemy aplikować do firm z innych miast – nie tylko z Polski, ale z całego świata.
Domowe rozpraszacze i inne niedogodności zdalnego modelu pracy
Największą wadą home office wymienianą przez pracowników jest brak bezpośredniego kontaktu z koleżankami i kolegami z pracy. Wskazało ją aż 44% respondentów w badaniu przeprowadzonym przez HRstandard. Szczególny dyskomfort mogą odczuwać ekstrawertycy, którzy lubią spędzać czas pośród ludzi. Alienacja może obniżać efektywność ich działań i obniżać samopoczucie.
Problemem dla wielu są też domowe rozpraszacze. Czyli hałasujący członkowie rodziny, konieczność zrobienia obiadu, remont u sąsiadów czy dobijający się listonosz. Nawet najdrobniejsza niedogodność może utrudnić pełne skupienie się na wykonywanych zadaniach i w ten sposób zmniejszyć produktywność pracownika, i niekorzystanie wpłynąć na jego satysfakcję. Pracownicy zdalni często muszą pracować dłużej niż ich koledzy z firmy.
Brak równowagi między pracą a codziennością
Część pracowników nie umie znaleźć granicy między życiem zawodowym a prywatnym. Ciężko oddzielić obowiązki zawodowe od domowych, jeśli biurem staje się stół w jadalni, a poranne e-maile wysyła się ze swojego łóżka. Dom powinien być oazą spokoju, miejscem relaksu, w którym można schować się przed całym światem. Dlatego warto postawić wyraźną granicę, np. poprzez wydzielenie przestrzeni biurowej i ustalenie zasad zdalnego modelu pracy, które nie zaburzą życia domowego.
Inne minusy związane z pracą zdalną to:
- konieczność lepszej organizacji pracy,
- mniejsza motywacja do działania,
- rozwlekanie obowiązków na cały dzień,
- brak domowego biura.
Hybrydowy model pracy – definicja
Hybrydowy model pracy to połączenie pracy zdalnej i stacjonarnej. Oznacza to, że pracownik musi pojawić się w siedzibie firmy w określonym czasie – np. raz w tygodniu czy przez tydzień w miesiącu.
Hybrydowy tryb pracy wykształcił się jako odpowiedź na wyzwania związane z powrotem pracowników do firmy po lockdownie. Czy się przyjął? Jakie ma zalety?
Sprawdź również: Zmiana ustawy o pracy zdalnej w Polsce – na co możemy liczyć?
Praca hybrydowa – zalety takiej formy zatrudnienia
Zatrudnieni mogą pracować w zaciszu własnego domu, jednocześnie nie tracąc kontaktu ze swoimi współpracownikami. Praca w systemie hybrydowym jest elastyczna, wydajna i pozwala lepiej zarządzać czasem. Podczas home office pracownicy mogą w pełni skupić się na zadaniach i realizować je w sposób efektywny. Natomiast dni spędzone w firmie mogą wykorzystać na sprawy, które ciężko załatwić w domowych warunkach. Brak konieczności dojazdu do pracy każdego dnia generuje dodatkowe oszczędności – nie tylko pieniędzy, ale też czasu. Ponadto daje szansę na to, by wyznaczyć granicę miedzy życiem zawodowym a osobistym. Osiągnąć tzw. work-life balance i cieszyć się lepszym samopoczuciem.
Hybrydowy model pracy pod lupą – co mówią badania?
Korzyści hybrydowego modelu pracy potwierdzają wyniki licznych badań. Raport EY 2021 Work Reimagined Emloyee Survey wykazał, że praca hybrydowa podnosi kreatywność pracowników. Pomaga im także w rozwiązywaniu pojawiających się problemów i konfliktów. Z kolei respondenci badania przeprowadzonego przez pracuj.pl przyznali, że po przejściu na model hybrydowy mniej czasu spędzają na dojazdach do pracy i oszczędzają na wydatkach, np. na paliwie czy jedzeniu. Do zalet pracy hybrydowej zaliczają również większą elastyczność, wyższą efektywność oraz możliwość samodzielnej aranżacji i wyboru stanowiska pracy.
Wady pracy hybrydowej
Podobnie jak w przypadku pracy zdalnej minusem mogą być trudności w oddzieleniu życia zawodowego i osobistego. We wspomnianym wcześniej raporcie pracuj.pl możemy wyczytać, że pracownicy do wad pracy hybrydowej zaliczają: konieczność korzystania z prywatnej przestrzeni do celów zawodowych, mniejszą efektywność oraz zbyt rzadkie kontakty ze współpracownikami.
Wydłużanie czasu pracy, mniejsza wydajność i ograniczenie kontaktów z innymi pracownikami mogą prowadzić do pogorszenia samopoczucia. W najgorszym wypadku nawet do wypalenia zawodowego. Dlatego tak ważne jest, żeby w trybie hybrydowym – podobnie jak w pracy zdalnej – znaleźć balans, który zapewni nam komfort, dobre samopoczucie i pozwoli z łatwością i efektywnością realizować zadania zawodowe.
Przeczytaj również: Błędy kandydatów podczas rozmów kwalifikacyjnych – sprawdź, czy ich nie popełniasz