Rozmowa kwalifikacyjna online – jak dobrze wypaść? Złote rady rekruterów

rozmowa kwalifikacyjna online

Jeszcze stosunkowo niedawno niemal wszystkie rozmowy kwalifikacyjne odbywały się stacjonarnie. Współczesne rekrutacje wyglądają kompletnie inaczej. Coraz więcej firm praktykuje spotkania online. Bez wątpienia niemały wpływ miała na to pandemia, która przedefiniowała wiele aspektów związanych z rynkiem pracy. Zakaz spotkań zmusił pracodawców do zmiany nawyków rekrutacyjnych. Mimo że pandemia już dawno za nami, rekrutacje przez internet na stałe wpisały się w rynek HR. Dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną online? Ten artykuł jest dla Ciebie! Dziś o tym, jak dobrze wypaść na spotkaniu rekrutacyjnym przez internet i zdobyć wymarzoną pracę. 

Spis treści:

  1. Rozmowa kwalifikacyjna online – rekrutacja na miarę XXI wieku 
  2. Zapoznaj się z platformą
  3. Dobre połączenie z internetem przede wszystkim
  4. Zadbaj o odpowiedni kadr i… porządek w tle
  5. Twój wygląd też ma znaczenie 
  6. Pamiętaj o podstawowych zasadach savoir-vivre
  7. Bądź na czas i… zaczynamy!
  8. Rozmowa kwalifikacyjna to ważny etap rekrutacji

Rozmowa kwalifikacyjna online – rekrutacja na miarę XXI wieku 

Rozmowa kwalifikacyjna online to spotkanie z rekruterem za pomocą specjalnej platformy video. Do najpopularniejszych należą Zoom i Microsoft Teams. Rekruter telefonicznie lub mailowo zaprasza kandydata na spotkanie – wysyła mu link do platformy video. Osoba starająca się o posadę w firmie w wyznaczonym terminie dołącza do spotkania poprzez kliknięcie otrzymanego linku.

Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej online niczym nie różni się od tradycyjnego spotkania face to face. W obu przypadkach celem jest sprawdzenie, czy kandydat spełnia wymagania określone w ogłoszeniu o pracę, a także przedstawienie szczegółowych warunków pracy.

Myślisz, że wystarczy włączyć komunikator, dobrze ustawić kamerę w laptopie, a reszta się jakoś potoczy? „Jakoś” na pewno, jednak wątpimy, że zależy Ci na przeciętności. Kluczem do sukcesu jest przygotowanie! 

Zapoznaj się z platformą

W pierwszej kolejności poświęć trochę czasu na zapoznanie się z platformą, na której odbędzie się spotkanie. Warto przeprowadzić rozmowę na próbę z bliską osobą. Wypróbowanie programu w praktyce to najlepszy sposób na to, by poznać jego funkcje. 

Dobre połączenie z internetem przede wszystkim

Wyobraź sobie, że rozmawiasz z rekruterem od kilkunastu minut, wszystko przebiega sprawnie i bez większych problemów, nawet wydaje Ci się, że wypadasz całkiem nieźle, aż tu nagle… tracisz połączenie z internetem i przerywa Wam rozmowę. Oboje tracicie czas, a po ponownym połączeniu ciężko Wam złapać podobne flow jak na początku. Frustrujące prawda? 

Jeśli w Twoim mieszkaniu często jest problem z internetem, zapytaj kogoś znajomego, czy możesz skorzystać z jego mieszkania bądź internetu. W innym wypadku poinformuj rekrutera, że masz słaby internet i może rozłączyć połączenie. Oczywiście raczej pomiń tę informację, jeśli rekrutacja dotyczy pracy zdalnej. Wówczas w pierwszej kolejności zadbaj o dobre łącze internetowe. 

Jeśli zamierzasz skorzystać z laptopa lub telefonu, pamiętaj, żeby go naładować. Na wszelki wypadek możesz zostawić podłączoną ładowarkę.

rozmowa kwalifikacyjna

Zadbaj o odpowiedni kadr i… porządek w tle

To, co rekruter zobaczy na swoim ekranie podczas spotkania online, dużo o Tobie mówi. Jeśli za Twoimi plecami będzie panował bałagan, rozmówca może uznać Cię za osobę leniwą, niezdyscyplinowaną i niechlujną. To z kolei może zaważyć na Twoim zatrudnieniu.

Dobrze przygotuj swoje otoczenie do spotkania. Zadbaj o porządek za plecami. Tło powinno być neutralne – nie może rozpraszać. Dostosuj urządzenie do światła wpadającego do pomieszczenia i zwróć uwagę na kąt ustawienia kamery. Rekruter powinien wyraźnie widzieć Twoją twarz.

Najlepszym miejscem do przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej online jest prywatny gabinet lub pokój. Jeśli takim nie dysponujesz, postaraj się znaleźć najbardziej ustronne miejsce w domu i poinformuj domowników o tym, że będziesz rozmawiał z rekruterem.

Twój wygląd też ma znaczenie 

Spotkanie online nie zwalnia Cię z konieczności przygotowania odpowiedniego stroju. A przynajmniej połowy stroju – w końcu będzie Cię widać od pasa w górę. 🙂 Ubiór wpływa na pierwsze wrażenie. Jeśli będzie nieodpowiedni, możesz dużo stracić. 

Nawet jeśli w firmie, do której aplikujesz, nie obowiązuje dress code, powinieneś zadbać o swój wygląd. Postaw na schludny, biznesowy look.

Pamiętaj o podstawowych zasadach savoir-vivre

Na rozmowie kwalifikacyjnej online obowiązują takie same zasady savoir-vivre, jak na tradycyjnym, stacjonarnym spotkaniu – no może bez uściśnięcia dłoni, które można zastąpić subtelnym skinieniem głowy.

Przede wszystkim zwróć uwagę na gesty i mimikę. Unikanie kontaktu wzrokowego, nerwowość, bawienie się długopisem czy zerkanie w telefon to niegrzeczne i nieprofesjonalne zachowania, które nie tylko odwracają uwagę od przekazu werbalnego kandydata, ale także negatywnie wpływają na jego wizerunek.

Pamiętaj o wysokiej kulturze osobistej. Bądź miły, nie przerywaj rekruterowi, uważnie słuchaj rozmówcy i rzeczowo odpowiadaj na pytania. Unikaj nadmiernej gadatliwości i arogancji. Uśmiechaj się i zadbaj o pozytywne nastawienie.

rozmowa online

Bądź na czas i… zaczynamy!

Punktualność to wyraz szacunku! Spóźnienie jest bardzo nieprofesjonalne i często skreśla kandydata na starcie – bez względu na to, czy jest to spotkanie online, czy face to face. 

Usiądź przed komputerem odpowiednio wcześniej, nie włączaj urządzenia na ostatnią chwilę. Zostaw sobie zapas kilku minut – nie da się przewidzieć nagłej aktualizacji systemu, problemów technicznych czy innych sytuacji, ale można się odpowiednio przed nimi zabezpieczyć. Jeśli z przyczyn losowych nie uda Ci się dołączyć do spotkania o wyznaczonym czasie, koniecznie poinformuj o tym fakcie rekrutera.

Przed rozmową wycisz telefon i wyłącz telewizor. Jeszcze raz przypomnij domownikom o spotkaniu i – jeśli jest taka możliwość – zamknij drzwi do pokoju. 

Rozmowa kwalifikacyjna to ważny etap rekrutacji

Podsumujmy wszystko, co udało nam się ustalić. Przed spotkaniem online z rekruterem zapoznaj się z platformą, sprawdź połączenie z internetem i naładuj laptopa (bądź inne urządzenie, z którego będziesz prowadził rozmowę). Znajdź ustronne miejsce w domu, odpowiednio ustaw kamerę i zadbaj o estetyczne tło. Przygotuj biznesowy strój. Pamiętaj, żeby zachowywać się profesjonalnie i z szacunkiem. Uważnie słuchaj rekrutera, rzeczowo odpowiadaj na pytania i staraj się zachować pozytywne nastawienie. I, co najważniejsze, nie spóźnij się!

Rozmowa kwalifikacyjna – również online – to najważniejszy etap całej rekrutacji. To właśnie od niej w dużej mierze zależy, czy zostaniesz zatrudniony w firmie, do której aplikowałeś. Nawet prestiżowe studia i imponujące doświadczenie nic nie dadzą, jeśli na rozmowie wypadniesz nieprofesjonalnie. Pamiętaj o tym!

Przeczytaj także:

https://eduexpress.pl/nieustanne-zmeczenie-pracownikow-to-sygnal-ostrzegawczy-jak-mu-zapobiec/

https://eduexpress.pl/bledy-w-cv-czyli-jak-szybko-przekreslic-swoje-szanse-na-zatrudnienie/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *