Wigilia firmowa – co zrobić, aby dobrze wypaść?
Spis treści:
- Zachowanie na wigilii firmowej
- Jak ubrać się na wigilijne spotkanie?
- Czy mogę nie przyjść na wigilię firmową?
- Dzielenie się opłatkiem na firmowej wigilii?
- Bądź po prostu uprzejmy
Grudzień to czas podsumowań dotychczasowych dokonań, przygotowań do nadchodzących wyzwań nowego roku. Jest to również okres świąt Bożego Narodzenia i niejednokrotnie firmowej wigilii. Najczęściej jest to oficjalne spotkanie w restauracji, ale zdarza się również, że przyjęcie odbywa się w siedzibie firmy. Przynajmniej większość z nas chce wypaść na takim spotkaniu jak najlepiej, pozostawić po sobie dobre wrażenie i być może zacieśnić znajomości z innymi pracownikami. Przygotowanie się do spotkania jest kluczowe, niezależnie od jego charakteru. Jak więc to zrobić i czy istnieje savoir-vivre dla takich sytuacji?
Zachowanie na wigilii firmowej – dobre praktyki
W miejscu gdzie są sami pracownicy warto zadbać o dobry wizerunek. Należy pamiętać, że współpracowników spotkamy kolejnego dnia w pracy i lepiej nie tłumaczyć się i przepraszać za swoje zachowanie. Czego więc unikać? Poniżej przedstawiamy krótką check-listę tematów, na które warto naszym zdaniem zwrócić szczególną uwagę.
- Przemyśl życzenia składane współpracownikom
Warto zastanowić się co chcemy powiedzieć i w jaki sposób, aby nie naruszyć zbyt prywatnych obszarów, które mogą wywołać niezręczność lub co gorsza – smutek. Nie życzmy nikomu dziecka, znalezienia partnera, czy utraty kilogramów. Nie są to życzenia, które my chcielibyśmy usłyszeć, więc nie róbmy tego drugiej osobie. W szczególności na wigilii firmowej, gdzie każdy chciałby spędzić ten czas w przyjaznej atmosferze.
- Zachowaj krytyczne uwagi dla siebie
Spotkanie wigilijne to nie czas na wytykanie sobie błędów i wylewanie żali. Takie problemy powinno załatwiać się w godzinach pracy, a nie w restauracji na oficjalnym spotkaniu, którego charakter w żaden sposób nie miał przypominać ewaluacji i podsumowań wewnętrznych niedociągnięć.
- Nie obmawiaj współpracowników ani pracodawcy
Powstrzymaj się od złośliwości. Jeśli ktokolwiek w okolicy to usłyszy to prawdopodobnie zbuduje to niepotrzebne napięcie lub co gorsze – wywoła kłótnię i mały skandal. Wszelkie plotki zachowaj w tym czasie dla siebie.
- Pamiętaj o umiarze
Ograniczenie alkoholu jest rzeczą oczywistą, spotkania firmowe nie należą do sytuacji, w których upicie się jest mile widziane. W końcu wokół będą osoby, z którymi pracujemy na co dzień, także nie warto stwarzać sytuacji, z której trzeba będzie się tłumaczyć i przepraszać za swoje zachowanie. Mimo to warto mieć również na uwadze umiar w jedzeniu, objadanie się nie świadczy dobrze o naszej kulturze osobistej.
- Nie poruszaj kontrowersyjnych tematów
Firmowa wigilia to nie najlepszy czas na poruszanie tematu polityki, wojny czy czyichś poglądów. Poruszaj się wśród tematów, które nie wywołają skandalu i nie sprawią, że atmosferę będzie można kroić nożem.
Jak ubrać się na wigilijne spotkanie?
Savoir-vivre obowiązuje nie tylko w zachowaniu na wigilii firmowej, ale również w naszym wyglądzie. Jest to wyjątkowa okazja, dlatego należy ją uszanować i wybrać na to spotkanie strój wizytowy albo przynajmniej smart casual. Warto w takim przypadku zachować umiar i nie eksponować nadmiernie ciała. Klasyka zawsze się obroni, więc stonowane stroje są tu mile widziane. Bardzo często się jednak zdarza, że pracodawca wysyłając zaproszenie pracownikom informuje o dress codzie, więc jeszcze większym faux pas jest niedostosowanie się do przyjętych zasad i nadmierne wyróżnianie się z tłumu.
Sprawdź również: Czterodniowy tydzień pracy – przepis na skuteczny biznes w XXI wieku?
Czy mogę nie przyjść na wigilię firmową?
Nie każdy musi czuć więź ze swoją firmą czy też znać zbyt wielu pracowników, co może się zdarzać w szczególności w dużych firmach. Wydaje nam się w takich sytuacjach, że najprostszym rozwiązaniem będzie opuszczenie spotkania. Jeśli jednak pracodawca wystosował zaproszenie, a my nie mamy ważnego powodu, dla którego musimy zrezygnować z uczestnictwa, niepojawienie się może zostać źle odebrane. Naszym zdaniem lepiej pojawić się chociaż na godzinę niż nie zrobić tego w ogóle.
Dzielenie się opłatkiem na firmowej wigilii?
Dzielenie się opłatkiem kojarzy się głównie ze świętami Bożego Narodzenia, gdy jesteśmy w rodzinnym gronie i przy okazji składamy sobie życzenia. Czasem jednak jest ono również praktykowane na wigilii firmowej, co niektórym osobom może się wydawać zbyt intymne oraz być zwyczajem zarezerwowanym wyłącznie dla najbliższych. Jeśli jednak w organizacji zdecydowano inaczej, to będzie dziwnie wyglądać, jeśli odmówisz udziału w tej czynności. Nietaktem będzie udawanie, że akurat w tym momencie dostaliśmy bardzo ważny telefon lub musimy wyjść do toalety. Życzenia nie muszą być wyszukane i bardzo długie, czasem wystarczy standardowe “spełnienia marzeń” lub “wszystkiego najlepszego”. Te zwroty są na tyle uniwersalne i przyjazne, że sprawdzą się w każdej sytuacji.
Bądź po prostu uprzejmy
Przychodząc na wigilię firmową nie zapominij o dobrym humorze. Nasza obecność na wydarzeniach organizowanych przez pracodawcę jest naprawdę ważna i często pomaga przełamywać lody między współpracownikami. W obecnych czasach jest to nawet okazja do zwyczajnego poznania kolegów z pracy. Wiele osób od jakiegoś czasu pracuje zdalnie i często zdarza się, że nigdy nie widzieli swoich współpracowników. Stąd też wigilia firmowa może być świetnym momentem na nadrobienie tego braku. Przeczytaj dokładnie informacje o organizacji przyjęcia i dostosuj się do ustalonych wcześniej wymogów, to pomoże Ci dostosować się do oczekiwań i spędzić ten czas w przyjaznej atmosferze.
Przeczytaj także: Zmiana ustawy o pracy zdalnej w Polsce – na co możemy liczyć?